Preklady – lotyšský jazyk

Spokojnosť našich zákazníkov je najlepší dôkaz toho, že služby, ktoré poskytuje spoločnosť LEXIKA, sú profesionálne a kvalitné. Pri spolupráci s nami zákazníci oceňujú najmä našu ústretovosť, rýchlosť vybavenia požiadavky a dobrú cenu za vyhotovenie prekladov z lotyšského jazyka.

Prekladáme texty z lotyštiny nielen pre našich slovenských zákazníkov, ale aj pre mnohé zahraničné spoločnosti. Okrem bežných prekladov vám radi zabezpečíme aj preklady úradných dokumentov z a do lotyšského jazyka.

mapa vo farbách Lotyšska

Prečo si vybrať LEXIKU na preklady lotyštiny?

Pre spoločnosť LEXIKA je veľmi dôležitá spokojnosť zákazníkov. Preto každú požiadavku podrobne analyzujeme, aby sme presne do bodky splnili aj ten najmenší detail. Dbáme na to, aby sme dodržali dohodnuté termíny a dodali preklad s čo najvyššou kvalitou. O kvalite našich prekladov z lotyšského jazyka do slovenského jazyka alebo opačne svedčia referencie našich zákazníkov.

Spoločnosť LEXIKA pôsobí na prekladateľskom trhu už od roku 1993. Za takmer 25 rokov našej činnosti sme sprostredkovali niekoľko desiatok tisíc prekladov, medzi ktorými boli i preklady z a do lotyšského jazyka.

Najčastejšie zabezpečujeme z lotyšského jazyka preklady osobných a úradných dokumentov. Vieme Vám však spoľahlivo dodať odborné preklady z oblastí ako technikamedicína.

Úradné preklady lotyštiny vyhotovujeme cez český, resp. iný tretí jazyk, nakoľko v súčasnosti nie je na Slovensku evidovaný žiaden úradný prekladateľ lotyštiny.

Pre našich zákazníkov a záujemcov o naše služby poskytujeme zdarma poradenstvo v oblasti prekladov a tlmočenia.

Získať cenovú ponuku

  Ako to robíme?

  Profesionálni prekladatelia

  Mohli by sme byť pre vás užitoční?

  Kontaktuje nás a povedzte nám, s čím by sme vám mohli pomôcť.

  V Paríži východu sa rozpráva lotyšsky

  Vedeli ste, že najsevernejšiu pobaltskú krajinu – Lotyšsko mnohí označujú ako Paríž východu? A možno ani nie tak Lotyšsko, ale jej hlavné mesto Riga, ktoré je známe svojou farebnou a bohatou architektúrou.

  Pri návšteve Lotyšska nepochybne započujete aj lotyšský jazyk popretkávaný ruštinou. Lotyšsko totiž je okrem iného známe aj tým, že ho tvorí iba 60 % Lotyšov, ktorí hovoria lotyšsky. Ostatní používajú ruštinu ako svoj oficiálny jazyk.

  Riga a rieka Daugava

  Dni v týždni sa tu počítajú

  Ďalšou zaujímavosťou je, že v Lotyšsku sa dni v týždni počítajú. A to doslovne, čiže „prvý deň“ je pondelok, „druhý deň“ je utorok a pokračujú až po „siedmy deň“.

  Lotyšský jazyk je ďalším z baltoslovanských jazykov, ktorý pochádza z indoeurópskej rodiny. Veľmi blízko má k litovskému jazyku. Je úradným jazykom v Lotyšskej republike a ako jazyk diaspóry sa používa v USA (približne 100 tisíc ľudí), Írskej republike (asi 50 tisíc ľudí), Veľkej Británii (okolo 40 tisíc ľudí), Kanade a Brazílii (okolo 28 tisíc ľudí), v Rusku, Austrálii a na Novom Zélande (okolo 20 tisíc ľudí) a v ostatných štátoch ako napríklad Litva, Estónsko, Ukrajina a dokonca aj Belgicko.  Dokopy ho používa takmer 1,7 milióna ľudí.

  Pohľad zhora na hrad Turajda

  V Lotyšsku sa hovorí tromi dialektmi, ktoré sa rozdeľujú na livonský, horný a stredný, ktorý zároveň tvorí základ lotyšského spisovného jazyka.

  Lotyšský jazyk z pohľadu typológie zaraďujeme medzi takzvané flektívne jazyky, podobne ako aj slovenský jazyk. Obsahuje 7 gramatických pádov a 2 gramatické rody – mužský a ženský.

  V lotyštine sa nepoužívajú členy, avšak prídavné mená môžu byť v neurčitku alebo určitom tvare. Prízvuk sa v lotyštine kladie zvyčajne na prvú slabiku. Ako písmo využíva latinku a jej abeceda obsahuje 33 písmen.

  lotyšské folklórne symboly na strome

  Rýchly preklad z/do lotyštiny

  Prosím zadajte text.

  Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

   

  Použitím služby súhlasíte s podmienkami používania služby online strojového prekladača na webe www.lexika.sk spoločnosti LEXIKA s.r.o.