Preklady z/do čínštiny

Naším cieľom je poskytovať spoľahlivé, rýchle a kvalitné preklady za dostupné ceny, čo potvrdzujú aj slová našich spokojných zákazníkov. Z čínskeho jazyka do slovenského jazyka ale aj zo slovenského jazyka do čínskeho jazyka zabezpečujeme úradné i bežné preklady v širokom množstve rozličných oblastí, ako sú napríklad ekonómia, technika či právo.

Už od roku 1993 sme tu pre vás pre preklady textov zo svetových a európskych jazykov do čínskeho jazyka, ako aj pre preklady opačným smerom. S požiadavkou na preklad čínskeho jazyka sa na nás obracajú firmy zo Slovenska aj z celého sveta, ako napríklad: Anglicka, Nemecka, Južnej Kórey či USA.

Čína - typické znaky

Prečo osloviť LEXIKU pri preklade čínskeho jazyka?

Všetky preklady spracúvame so zvýšenou pozornosťou, presne podľa dohody so zákazníkom, dodržiavame dohodnuté dodacie termíny a zakladáme si na vysokej kvalite prekladov a tlmočníckych služieb. Okrem kvality si naši zákazníci na spolupráci s nami cenia vysokú profesionalitu a ochotu vyhovieť aj špecifickým požiadavkám, napríklad aj pri prekladoch do alebo z čínskeho jazyka.

Zárukou vašej spokojnosti sú rozsiahle skúsenosti v oblasti ekonomických, finančných a právnych prekladov. Celkovo zabezpečujeme preklady v 120 odboroch, pričom obchodné a pracovné zmluvy, dokumentáciu pre verejné súťaže a tendre, vnútropodnikové smernice patria medzi najviac žiadané oblasti prekladov z/do čínskeho jazyka. Spoľahlivo vám však dodáme aj preklady z oblasti techniky a IT.

Počas viac ako 20 rokov našej pôsobnosti v oblasti poskytovania i prekladateľských a tlmočníckych služieb sme úspešne zrealizovali desiatky tisíc prekladateľských projektov pre množstvo domácich i zahraničných spoločností.

Získať cenovú ponuku

    Ako to robíme?

    Prekladatelia  – špecialisti

    Odborné texty u nás vždy prekladajú špecialisti na danú oblasť. Spomedzi našich prekladateľov špecializovaných vo viac ako 120 odboroch dôkladne vyberáme najvhodnejšieho lingvistu, aby čo najviac vyhovoval vašim požiadavkám po jazykovej i terminologickej stránke.

    Medzinárodné štandardy

    Mohli by sme byť pre vás užitoční?

    Kontaktuje nás a povedzte nám, s čím by sme vám mohli pomôcť.

    Čínština alebo mandarínčina?

    Čína je krajinou obrovskej ekonomickej sily, husto obývaných miest, ale aj domovom fascinujúceho jazyka. Vedeli ste, že čínština nie je len jeden jazyk? Pod pojem „čínština“ ich patrí niekoľko, často sa uvádza sedem jazykov, podľa počtu hlavných dialektov. Znamená to, že často majú aj dvaja Číňania problém dohovoriť sa.

    Za oficiálny jazyk Číny sa však považuje „mandaríčina“ (aj keď sa u nás tento názov považuje za anglicizmus, teda nesprávny). Táto štandardná čínština je jedným zo šiestich jazykov OSN, hovorí sa ňou okrem Číny aj v Malajzii, Taiwane, a takpovediac skoro v každom kúte sveta. Odhadovaný počet hovoriacich je okolo jednej miliardy (asi 15 percent svetovej populácie), čo znamená, že zhruba každý šiesty človek hovorí po čínsky. Vplyv čínštiny sa neustále rozširuje a jej popularita narastá.

    Veľký čínsky múr

    Vplyvné dynastie

    Čínština je najstarším písaným jazykom na svete, čo potvrdzuje jej obsiahla história, ktorá trvá už niekoľko tisíc rokov a podľa sledovania jazykových tendencií ju ešte nejaký ten vývoj čaká. Najstaršie čínske nápisy sú staré asi 3000 rokov a pochádzajú z dynastie Šang. Boli vyryté na tzv. vešteckých kostiach – korytnačích pancieroch alebo lopatkách zvierat. Nápisy predpovedali počasie, úrodu či vojny.

    Rozsiahle územie Číny zapríčinilo, že počas vlády mnohých dynastií sa jazyk vyvíjal v podobe viacerých rozdielnych dialektov. Spoločné však majú to, že všetky patria do sino-tibetskej jazykovej rodiny. Vývoj čínštiny môžeme rozdeliť na niekoľko období. Najstaršou je stará čínština (do 4. storočia p.n.l.), ktorá bola, a stále je, predmetom dôkladného skúmania. Dochované sú viaceré písomnosti, napríklad Kniha premien, Kniha piesní, Kniha listín a iné. Ich autorstvo sa pripisuje Konfuciovi, najvýznamnejšiemu filozofovi a mysliteľovi Číny.

    Nasledujú stredná a nová čínština, ktoré zaznamenali mierne gramatické zmeny, ale aj zmeny vo výslovnosti. Dôležitým prvkom čínskych dejín sú severočínske dialekty, na ktorých je (spoločne s dialektom Pekingu) postavená štandardná moderná čínština.

    Práve počas vlády dynastie Čching, poslednej čínskej cisárskej dynastie, sa podarilo presadiť používanie tzv. pekinskej mandarínčiny, no až reforma školského systému v Číne zapríčinila masívne rozšírenie mandarínčiny – štandardnej modernej čínštiny medzi ľudí. Situácia je ale rozdielna napríklad v Hongkongu, kde stále v takmer všetkých aspektoch a situáciách prevláda kantónčina.

    Konfucius

    Čínsky drak

    Stačí vám len 2500 znakov

    Prejdime radšej z histórie na jazykové zaujímavosti. Čínština sa dá charakterizovať ako tónový jazyk. Čo to znamená? Tónovosť znamená že tón, ktorým vyslovíte slovo, má veľmi dôležitú, rozlišovaciu funkciu. Zložité môže byť aj čínske písmo, teda znaky. Niektoré slovníky ich uvádzajú viac ako 80 000, no viac ako 95 percent každodennej písanej čínštiny tvorí „len“ 2500 znakov, ostatné sú podobné či odvodené znaky. Pomerne neznámym faktom je aj to, že čínština sa dá zapisovať aj takzvaným systémom Pchin-jin, zavedeným v roku 1979. V podstate ide o latinku, doplnenú tonálnymi značkami. Známy čínsky jazykolam, voľne preložený ako „Štyri sú štyri, desať je desať, štrnásť je štrnásť, štyridsať je štyridsať, štyridsať štyri kamenných levov je mŕtvych“ by v takomto zápise vyzeral nasledovne: „Sì shì sì, shí shì shí, shí sì shì shí sì, sì shí shì sì shí, sì shí sì zhī shí shī zi shì sǐ de.“

    V porovnaní s inými jazykmi čínština nepozná ani slovesný čas, nerozlišuje jednotné a množné číslo ani mužský a ženský rod podstatných mien.

    Pokiaľ ide o čínsku kultúru, aj tá je rozmanitá a plná prekvapení – od čajovej kultúry, cez správnu manipuláciu s paličkami na jedenie, až po niekoľkonásobné odmietanie darov „zo slušnosti“. Rôzne zvyky a tradície sa najskôr môžu zdať úplne vzdialené, no ako sa hovorí – iný kraj, iný mrav.

    Čínske písmo

    Rýchly preklad z/do čínštiny

    Prosím zadajte text.

    Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

     

    Použitím služby súhlasíte s podmienkami používania služby online strojového prekladača na webe www.lexika.sk spoločnosti LEXIKA s.r.o.