Preklady dánčiny

V spoločnosti LEXIKA už od roku 1993 poskytujeme profesionálne prekladateľské a tlmočnícke služby regionálnym i globálnym zákazníkom. Za dobu nášho pôsobenia na trhu sme dodali desiatky tisíc prekladateľských projektov vrátane prekladov z dánskeho jazyka do slovenského jazyka alebo zo slovenčiny do dánčiny.

Našou prioritou je zabezpečovať preklady najvyššej kvality. Z aj do dánskeho jazyka vám spoľahlivo zabezpečíme preklady osobných dokumentov, úradných listín či inej dokumentácie za primeranú cenu.

Texty z dánskeho jazyka prekladáme nielen do slovenčiny a češtiny, ale aj do ďalších európskych a svetových jazykov.

mapa Dánska

Prečo pri preklade dánskeho jazyka osloviť LEXIKU?

Všetky texty a požiadavky podrobne analyzujeme, aby sme tak mohli poskytnúť preklady ušité na mieru potrebám našich klientov. Spolupracujeme výhradne s profesionálnymi prekladateľmi dánčiny a pri práci využívame najmodernejšie prekladateľské nástroje.

Pre mnohých zákazníkov sme sa stali ich preferovaným dodávateľom prekladateľských a tlmočníckych služieb, o čom najlepšie svedčia naše referencie. Naši zákazníci na spolupráci s nami oceňujú najmä spoľahlivosť, profesionálny prístup a dodržiavanie dohodnutých dodacích termínov.

Medzi naše najžiadanejšie špecializácie v rámci prekladov z aj do dánskeho jazyka patrí právo, pričom najčastejšie prekladáme pracovnoprávne dokumenty, výpisy z obchodných registrov a ďalšie osobné, súdne a úradné dokumenty.

Skúsenosti však máme aj s prekladmi z dánčiny v oblasti ekonomických a finančných dokumentov, či technickej dokumentácie a manuálov na používanie.

Získať cenovú ponuku

  Ako to robíme?

  Prekladatelia-odborníci

  Všetky texty v LEXIKE prekladajú ľudia, ktorí sú zároveň odborníkmi vo viac ako 120 špecializáciách. Každý text podrobíme dôkladnej analýze, na základe ktorej pre vás vyberieme najvhodnejšieho lingvistu po terminologickej i jazykovej stránke.

  Kvalita prekladateľských služieb

  Náš systém riadenia kvality je už od roku 2009 každoročne preverovaný renomovanou spoločnosťou TÜV SÜD podľa normy ISO 9001. To zaručuje systematickosť spracovania každej požiadavky.

  Našim zákazníkom vždy odporúčame preklad podľa požiadaviek normy ISO 17100. Takto preložené texty zaručujú splnenie náročných požiadaviek na kvalitu prekladateľov, revízorov i celého prekladateľského procesu.

  Moderné technológie

  Aby sme zvýšili efektívnosť a kvalitu celého prekladateľského procesu, využívame moderné softvérové nástroje. Tie našim prekladateľom urýchľujú prácu a zároveň vďaka nim zabezpečíme jednotne použitú terminológiu naprieč celým dokumentom.

  Kontrola kvality

  Finálnou fázou každého prekladateľského projektu je kontrola kvality, počas ktorej overujeme, či bola použitá, zákazníkom definovaná terminológia. Rovnako overujeme dodržanie správneho postupu prekladu vrátane všetkých revízií a korektúr.

  Pri kontrole kvality taktiež využívame moderné nástroje, zároveň však dbáme na to, aby každý preklad videlo pozorné oko kontrolóra kvality.

  Mohli by sme byť pre vás užitoční?

  Kontaktuje nás a povedzte nám, s čím by sme vám mohli pomôcť.

  Dánčina – jazyk mnohých dialektov

  Dánčina je úradným jazykom v Dánsku, Grónsku i Faerských ostrovoch. Okrem Dánska sa s ňou stretnete i v Nemecku, Kalifornii, na pobreží Španielska či v Kanade. Dánčine však rozumejú aj v ďalších škandinávskych krajinách ako sú Švédsko či Nórsko.

  Z historického hľadiska dánčinu zaraďujeme k východnej vetve severogermánskych jazykov. Dánsky jazyk rozlišuje zhruba 30 dialektov, pričom ich základné členenie je západný, ostrovný a východný. Dánska abeceda má 29 písmen. Oproti bežnej latinskej abecede, ktorá má 26 písmen, je rozšírená o ďalšie tri, konkrétne Æ/æ, Œ/ø a Å/å. Na štandardnej dánčine je zaujímavé, že rozlišuje iba dva rody, nejde však o ženský a mužský rod, ale o rod všeobecný a stredný.

  Palác Hilerod, Dánsko

  Najstaršia krajina s najstaršou vlajkou

  Dánske kráľovstvo je údajne najstaršou krajinou na svete, bolo osídlené už v roku 12 500 p.n.l. Zároveň je považované za najstaršiu monarchiu nielen v Európe, ale vôbec na celom svete – nepretržite funguje už viac ako tisíc rokov. Kráľovská rodina odvodzuje svoj pôvod od vikingského kráľa Gorma Starého a Haralda I., ktorý panoval od 10. storočia.  

  Podobne je na tom i dánska vlajka, ktorej vzhľad bol po prvý raz použitý v roku 1219. Vtedy vyzerala rovnako, ako dnes. Zástava však bola pôvodne štvorcová, neskôr sa predĺžila základňa a rameno kríža smerujúce k vlajúcej časti. Dánska vlajka sa neskôr stala vzorom pre mnohé iné zástavy.

  Dánska vlajka

  Rozprávkové kráľovstvo

  Dánske kráľovstvo je rodiskom viacerých osobností, ako napríklad známy fyzik Niels Bohr, astronóm Tycho Brahe či Bjarne Stroustrup, ktorý vymyslel programovací jazyk C++. V neposlednom rade môžeme medzi slávnych Dánov zaradiť aj najznámejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorý svojimi dielami sprevádzal v detstve nejedného z nás.

  Ako v rozprávke by sme sa však v Dánsku mohli cítiť aj dnes. Ich zdravotníctvo a lekárska starostlivosť totiž patria k najvyspelejším na svete a sú dokonca zadarmo. Podobne aj gramotnosť a zamestnanosť sú na veľmi vysokej úrovni.

  Hans Christian Andersen

  Rýchly preklad z/do dánčiny

  Prosím zadajte text.

  Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

   

  Použitím služby súhlasíte s podmienkami používania služby online strojového prekladača na webe www.lexika.sk spoločnosti LEXIKA s.r.o.