Preklady kazaštiny

Skúsenosti s poskytovaním prekladateľských a tlmočníckych služieb naberáme už od roku 1993. Za ten čas sme úspešne zrealizovali tisícky prekladateľských projektov a svoje služby sa snažme neustále zlepšovať.

Naším cieľom je poskytovanie kvalitných služieb za dostupné ceny. Počas našej pôsobnosti na trhu sa na nás obrátilo množstvo domácich i zahraničných zákazníkov s požiadavkami na preklad rôznych jazykov, medzi ktoré patrí aj kazaština.

mapa kazachstanu vo farbách vlajky_the map of kazakhstan in blue and yellow

Výhody prekladov kazaštiny v LEXIKE

Pre zabezpečenie čo najvyššej kvality prekladateľských a tlmočníckych služieb spolupracujeme iba s profesionálnymi prekladateľmi s praxou. To platí aj pri takých prekladoch, ako sú preklady z kazašského jazyka.

Za profesionalitu a spoľahlivosť poskytovaných služieb najlepšie hovoria naše referencie.

Prekladateľské služby už 25 rokov poskytujeme pre množstvo domácich, zahraničných a globálnych spoločností, pre ktorých sme sa stali preferovaným dodávateľom.

Upozornenie pre úradné preklady: Momentálne na Slovensku ani v okolitých krajinách nie je evidovaný žiaden úradný prekladateľ na kazaštinu. Ak máte takú možnosť, je vhodné, ak si dáte dokument preložiť do angličtiny priamo v Kazachstane a následne vám zabezpečíme úradný preklad dokumentu z angličtiny do slovenčiny. O ďalších možnostiach sa informujte u našich projektových manažérov.

Získať cenovú ponuku

  Ako to robíme?

  Prekladatelia – odborníci

  Vaše texty v LEXIKE zabezpečujú lingvisti, ktorí sú odborníkmi v prekladateľskom odvetví. Prvým krokom pri požiadavke na preklad z kazaštiny je vždy dôkladná analýza textu. Na základe nej oslovíme prekladateľa kazaštiny, ktorý spĺňa požadované jazykové kompetencie.

  Dodržiavame medzinárodné normy

  Aby sme pracovali čo najefektívnejšie a najkvalitnejšie, pri práci dôsledne dodržiavame systém riadenia kvality. Ten je každoročne auditovaný podľa normy ISO 9001 renomovanou spoločnosťou TÜV SÜD. Záväzok dodávať kvalitné preklady dokazujeme aj poskytovaním prekladateľských služieb, ktoré spĺňajú požiadavky medzinárodnej normy ISO 17100, ktorá definuje nároky na odbornú kvalifikáciu prekladateľov, revízorov a kvalitu celého procesu spracovania prekladu.

  Najnovšie technológie

  Pri práci používame moderné softvérové prekladateľské nástroje, ktoré našim prekladateľom uľahčujú prácu. Vaše texty tak prekladáme efektívne, čím šetríme váš čas a zároveň zabezpečíme použitie jednotnej terminológie naprieč celým dokumentom.

  Kontrola kvality

  Finálna kontrola kvality je súčasťou každého prekladateľského projektu. V procese kontroly využívame moderné postupy a nástroje, ale nezabúdame na to, aby každý preklad videlo pozorné oko kontrolóra kvality. Overujeme najmä dodržanie zákazníkom definovanej terminológie, splnenie požadovaných revízií a korektúr, grafickú podobu prekladu a splnenie ďalších požiadaviek zákazníka.

  Mohli by sme byť pre vás užitoční?

  Kontaktuje nás a povedzte nám, s čím by sme vám mohli pomôcť.

  Ako Borat zviditeľnil kazašský jazyk

  Keď sa povie Kazachstan, niektorým sa hneď vybaví Borat. Americká komédia, ktorá je pritiahnutá za vlasy viac, než by bolo potrebné. S touto snímkou sa zdvihla veľká vlna kritiky, hlavne zo strany Kazachov. Zatiaľ čo autori a kritici viedli medzi sebou žabomyšie vojny, výsledok bol niekde úplne inde.

  Paradoxom je, že Borat vo filme rozprával hebrejsky a postavy, ktoré sa tvárili, že hovoria kazašsky v skutočnosti rozprávali rumunsky. Ani Borat v skutočnosti nie je kazašské meno. Nič to však nemení na tom, že Boratovi sa nakoniec Kazachstan aj poďakoval, pretože po objavení filmu sa viac ako desaťnásobne zvýšil počet víz a zvýšil sa aj dopyt po jazykových kurzoch kazaštiny. Na základe toho sa výrazne zvýšilo povedomie o Kazachstane, a to na celom svete.

  moderné kazachstanské mesto_modern city in Kazakhstan

  Sebavedomý jazyk

  Kazaština patrí medzi západoturkické jazyky a s turečtinou, azerbajdžančinou, turkménčinou a ďalšími jazykmi tvorí turkickú rodinu jazykov. Okrem Kazachstanu ju používajú v Afganistane, Číne, Iráne, Mongolsku, Turecku a Uzbekistane. Celkový počet hovoriacich sa odhaduje na približne 13 miliónov. V Kazachstane sa rozlišuje medzi úradným a oficiálnym jazykom. Štátnym jazykom je kazaština no oficiálnym úradným jazykom je aj ruština. Používanie obidvoch jazykov zaručuje aj ústava.

  Kazachovia sú mimoriadne hrdý národ a svoj jazyk považujú za národný a sebavedomý. Pod vývoj jazyka a písma sa podpísali predovšetkým politické vplyvy, a práve preto znamená kazaština pre Kazachov oveľa viac, než len komunikačný prostriedok.

  Kazašský jazyk sa v súčasnosti zapisuje troma spôsobmi: cyrilikou, arabským písmom a latinkou. Pôvodne mala kazaština runovú abecedu, neskôr prešla na arabské písmo, ktorým sa kazaština dodnes zapisuje v Číne. Postupne dostala podobu latinky a tento spôsob jej zápisu sa zachoval napríklad v Turecku.

  Súčasná kazašská abeceda obsahuje 42 znakov. Je dôležité poznamenať, že už dlhodobejšie sa v Kazachstane riešila jazyková reforma, ktorá bola zameraná na návrat používania latinky. Na sklonku roka 2017 sa táto reforma „odklepla“ a odvtedy Kazachovia aktívne prechádzajú na latinku.

  modré jazero so stromami_blue lake with trees

  kostol pri jazere_church near the lake

  Rýchly preklad z/do kazaštiny

  Prosím zadajte text.

  Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

   

  Použitím služby súhlasíte s podmienkami používania služby online strojového prekladača na webe www.lexika.sk spoločnosti LEXIKA s.r.o.