/ +421 2 5010 6700 Po – Pi: 8.00 – 18.00 hod.

Turecké preklady

V spoločnosti LEXIKA ponúkame od roku 1993 kvalitné prekladateľské a tlmočnícky služby z najrôznejších jazykov a výnimkou nie sú ani preklady z tureckého jazyka do slovenského jazyka alebo iných európskych či svetových jazykov. Zákazníci sa u nás stretávajú s kvalitnými službami, rýchlym dodaním a primeranou cenou.

Naše služby využívajú slovenské i zahraničné spoločnosti a ich pozitívne referencie sú najlepším dôkazom toho, že kvalita dodaných služieb a spokojnosť zákazníkov sú pre spoločnosť LEXIKA prioritou.

farebná mapa Turecka s pamiatkami

LEXIKA  – spoľahlivý dodávateľ tureckých prekladov

Každý preklad z/do tureckého jazyka plne prispôsobujeme požiadavkám zákazníka. Okrem vysokej kvality vieme zaručiť dodržanie dodacích termínov a spoluprácu výhradne s profesionálnymi prekladateľmi.

Preklady z tureckého jazyka zabezpečujeme najmä do slovenčiny a češtiny, ale aj do ďalších európskych a svetových jazykov ako angličtina, nemčina, francúzština, španielčina a ďalšie. Zabezpečujeme tiež preklady opačným smerom, teda do turečtiny.

Turecké preklady najčastejšie predstavujú úradné a osobné dokumenty. V spoločnosti LEXIKA však zabezpečujeme preklady až v 120 odboroch, takže zákazníci sa na nás môžu pokojne obrátiť aj s tureckými textami z oblasti práva, ekonómie či strojárstva. Najčastejšie prekladáme manuály a návody na používanie, či pracovné a obchodné zmluvy.

Za spoľahlivosť, profesionalitu a kvalitu poskytovaných služieb najlepšie hovoria spokojní zákazníci. Už vyše 25 rokov využívajú naše služby mnohé domáce, zahraničné a globálne spoločnosti, pre ktoré sme sa stali preferovaným dodávateľom.

Zistite cenu

Ako to robíme?

Profesionálni prekladatelia

Mohli by sme byť pre vás užitoční?

Kontaktuje nás a povedzte nám, s čím by sme vám mohli pomôcť.

Turečtina – jazyk príbehov tisíc a jednej noci

Kto by nepoznal Tisíc a jednu noc, zbierku stredovekých orientálnych ľudových rozprávok, bájok a príbehov. Tento unikátny literárny skvost písali anonymní rozprávkari, ktorí v priebehu 6. až 15. storočia opisovali vtedajšie pomery, zvyky a tradície arabského sveta, do ktorého patrí aj Turecko.

Turečtina je členom juhozápadnej, teda oghuzskej (alebo inak nazývanej aj turkménskej) jazykovej skupiny. Tá patrí  turkickej vetvy altajskej jazykovej rodiny.

Turečtina má 6 gramatických pádov. Od roku 1928 používa latinku a jej abeceda pozostáva z 29 písmen – z 21 spoluhlások a 8 samohlások.

Ankara pri západe slnka

Zmes arabského, perzského a aj francúzskeho jazyka

V období osmanskej ríše sa do turečtiny dostalo viacero prvkov arabčiny a perzštiny a začiatkom minulého storočia sa turečtina obohatila aj o niektoré prvky francúzštiny.

Turecký jazyk je úradným jazykom v Turecku a na Cypre. Ako materinský jazyk ho používa vyše 77 miliónov ľudí a spomedzi turkických jazykov je vo svete najrozšírenejší. Ako minoritný jazyk je používaný napríklad v Bosne a Hercegovine, Rumunsku, Macedónsku, Grécku, Kosove a Iraku. Svoje zastúpenie má aj ako jazyk diaspóry v Saudskej Arábii, USA, Kanade, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rusku, Azerbajdžane a iných štátoch, v ktorých žijú turecké menšiny.

 

Počet tureckých dialektov nie je presne určený. Dorozumievanie sa medzi krajinami, kde sa turečtina používa je ťažšie, ale nie úplne nemožné.

Napríklad s azerbajdžanskými  Turkami si ostatní Turci rozumejú takmer úplne (používajú hornoturecký dialekt). Vo veľkých mestách a dovolenkových destináciách sa cudzinci bez problémov dorozumejú anglicky alebo nemecky. Horšie je to na vidieku, kde obyvatelia s nadšením ocenia aj zopár fráz v ich rodnom jazyku.

Modra mešita v Istanbule

Turecky jazyk na tabuľke