Kórea – krajina rozdelená na dve časti. Ako Jin a Jang.

LEXIKA Ciferník28.02.2018 Spoznávajte svet s Lexikou Čas čítania: 4 min.
Korejska vlajka v pozadí s mestom
Čas čítania 4 min

Krajina neobmedzeno-obmedzených možností, ležiaca na kórejskom polostrove, ktorú „cudzí“ (USA, ZSSR a Anglicko) rozdelili na dve časti, na Južnú a Severnú. Tieto neuveriteľne krásne krajiny s bohatou históriou, jedinečnou kultúrou, prekrásnou prírodou i neobvyklými tradíciami stoja dodnes oproti sebe v bojovom postoji. Ich správanie a postavenie nám často pripomínajú symbol Jin a Jang.

Dnes môžeme povedať, že sa sila povedomia o Severnej a Južnej Kórei vyrovnala. Severná Kórea alebo Kórejská ľudovodemokratická republika je známa svojím vodcom Kim Čong-unom a svojím nevídaným diktátorským režimom. Naopak, kapitalistická Južná Kórea, teda Kórejská republika bola organizátorom zimných olympijských hier v roku 2018, ktoré sa konali v Pchjongčchangu.

Teraz by sme vás radi pozvali do útrob Južnej Kórey. V skratke vám predstavíme jej bohatú kultúru, zvyklosti, tradície, zaujímavosti i pikošky, o ktorých ste (možno) nevedeli. Nech sa páči, vitajte v Kórei!

Kvety ceresne nad dazdnikmi

Južná Kórea – krajina ranného pokoja i ázijský tiger

V čase vojnových konfliktov mala Južná Kórea prívlastok „krajina ranného pokoja“. Vyznačovala sa, a dodnes sa vyznačuje, dodržiavaním spoločenskej hierarchie, úcty a autorite k starším. Filozofia, ktorou sa Južná Kórea riadi, je jednoducho zobrazená na štátnej vlajke. Kórejská vlajka má obdĺžnikový tvar s bielym podkladom, ktorý symbolizuje slobodu. V strede je červeno-modrý symbol Jin Jang, ktorý symbolizuje harmóniu protikladov (dobro a zlo, muž a žena...). V každom rohu vlajky sú umiestnené skupiny troch znakov, takzvané trigramy, ktoré symbolizujú nebo, zem, oheň a vodu.

Prezývku „ázijský tiger“ dostala Južná Kórea vďaka svojmu ekonomickému rastu. Kedysi chudobná, vojnou zdecimovaná krajina, ktorá bola známa iba pestovaním ryže sa za posledných päťdesiat rokov dostala medzi elitu svetovej ekonomiky. Ranný pokoj tak vystriedala táto ušľachtilá šelma, bažiaca po dynamike a rozkvete. Tiger je v kórejskej kultúre považovaný za strážcu, ktorý odháňa zlú energiu a zároveň prináša šťastie. Aj preto sa stal maskotom tohtoročných olympijských hier.

Iný kraj, iný mrav

Kórejská kultúra patrí medzi najrozmanitejšie a najvyspelejšie v Ázii. Je veľmi podobná japonskej a čínskej, ktorých spoločnými znakmi sú úslužnosť, prejavy úcty a láskavosti.

V Kórei funguje silný vzťah k autorite a zameranie na dodržiavanie pravidiel a povinností.  Veľký dôraz sa kladie na rodinu a vzťahy. Pri konverzácii prevláda najmä neverbálna komunikácia, ľudia premýšľajú o pocitoch druhého, ale nedávajú ich najavo. Kórejci nehovoria „nie“ a kritika je pre nich nezdvorilým správaním. Pri rozhovore sa vyhýbajú chúlostivým a nepríjemným témam, nikdy nedvíhajú hlas a snažia sa zachovať neutrálny výraz tváre. Tento výraz sa zároveň považuje za cnosť. A aby sme nezabudli, pri pozdrave sa Kórejci vždy uklonia. Čím hlbší je úklon, tým viac dávajú najavo svoju úctu.

Hudba, tanec, umenie a divadlo takisto patria medzi neoddeliteľné súčasti kórejskej kultúry. Známe sú predovšetkým duchovné a folklórne tance v tradičných kórejských krojoch, ktoré prekypujú sviežimi a pestrými farbami. Divadlo a umenie je popretkávané duchovnom, rituálmi a ornamentálnymi prvkami, ktoré sú známe pre východnú kultúru.

Korejske zeny v tradicnom odeve

Turistika a kultúrne pamiatky

Ak sa do Južnej Kórei vyberiete na dovolenku, jedno je isté, určite sa zabavíte, veľa objavíte, dobre sa najete a takmer všade sa dohovoríte anglicky. Kórea vám počas návštevy ponúkne kultúrne a historické pamiatky ako sú budhistické chrámy, honosné paláce, hory a očarujúcu prírodu.

Turisticky obľúbené je mesto Soul, ktoré patrí medzi najmodernejšie a najdrahšie na svete. Je známe najmä vďaka veži Soul Tower a kráľovskému palácu. Ďalším mestom je prístav Pusan, ktorý je obkolesený krásnymi plážami a pýši sa Diamantovým mostom. Za zmienku určite stojí aj zelený ostrov Dongbaekseom, ktorý je súčasťou mesta Pusan. Medzi ďalšie mestá, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť patria Jejudo, takzvaný „Malý Havaj“ s krásnou prírodou, Sokkuram – budhistická  jaskynná pustovňa, mesto Andong s tradičnými obydliami uprostred hôr, Národný park Seoraksan a Pulguksa, ktorá je známa chrámovými komplexami. No a netreba zabúdať ani na Pchjongčchang, dejisko tohtoročnej zimnej olympiády s krásnymi horskými strediskami.

Jedlo – typická časť kórejskej kultúry

Kórejčania na svoje jedlo nedajú dopustiť. Milujú ho, ospevujú a najradšej ho jedia. Tomu všetkému však predchádzajú pravidlá, o ktorých by ste mali vedieť, ak do Kórey zavítate.

Pozvali vás v Kórei na večeru? Ak ste na návšteve, nezabudnite sa vyzuť, vhodne sa obliecť a priniesť darček na privítanie. Pred samotným jedením by ste sa najprv mali poďakovať tomu, kto platí alebo tomu, kto navaril. Hierarchia platí aj pri stolovaní – jesť začína vždy najstarší a najmladší by mal dojesť ako prvý. Avšak nie tak, aby sa zadusil. Pri nalievaní nápoja sa pohár drží oboma rukami a pri prípitku je potrebné sa ukloniť. Počas stolovania je zvykom ponúknuť ostatných zo svojho „taniera“. Počas jedenia sa nesmie odchádzať od stola, jesť so zdvihnutým tanierom a už vôbec nie rukami. Na záver je vhodné pochváliť jedlo. Čo sa týka platenia, ako inak, aj pri ňom dodržiavajú v Kórei pravidlá. Platí starší za mladšieho a muž za ženu.

Korejske jedlo - syrové krevety

Zaujímavosti na záver

  • Muži a ženy sa na verejnosti nedotýkajú.
  • Bývať s priateľkou alebo priateľom v spoločnej domácnosti je tabu.
  • Fyzický kontakt medzi rovnakým pohlavím sa považuje za úplne normálny.
  • Ľúbostné vzťahy medzi rovnakými pohlaviami sú paradoxne vnímané negatívne.
  • Kórejčania nedávajú žiadne prepitné.
  • V Kórei si žena necháva svoje priezvisko aj po svadbe.
  • V Kórei sa nemusíte báť, že vás okradnú.
 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *