
Dnes pod drobnohľadom preskúmame pravidlá vykania a tykania v slovenčine. Nesprávne vykanie môže mať za následok neporozumenie i nedorozumenie. Existujú situácie, v ktorých vykanie môže vyznieť trápne alebo komicky a tykanie zase nevychovane. Ako sa zachovať a najmä ako správne vykať?
Pravidlá vykania
Správne vykanie nie je, dá sa povedať, žiadna veda. Stačí si zapamätať tieto jednoduché pravidlá:
1. Pri vykaní používame sloveso v množnom čísle
Aj keď nás to niekedy ťahá a zdá sa nám vhodnejšie použiť sloveso „primerané“ pohlaviu, platí, že správne je množné číslo. A samozrejme zámeno váš (resp. vy, vás, vami atď.), nie tvoj.
Správne: „Dobrý deň, povedali by ste mi, kde nájdem váš...“
Nesprávne: „Dobrý deň, povedal/povedala by ste mi, kde nájdem váš...“
2. Pri vykaní dbáme na koncovky prídavných mien
Koncovky prídavných mien píšeme v jednotnom čísle (spokojná, láskavý), zhodujú sa s osobou v rode. Nezabudnite sloveso je podľa bodu č. 1 v množnom čísle (boli).
Správne: „Boli ste spokojná/Boli by ste taký láskavý a...“
Nesprávne: „Bola ste spokojná/Bol by ste takí láskaví a...“
Vykanie v e-mailoch
Aj keď je pravda, že vykanie medzi kolegami je u nás na ústupe a do popredia sa dostáva neformálnejšie prostredie, vykaniu (či tykaniu) sa nevyhneme pri písaní e-mailov. V zásade platí, že vo formálnom e-maile píšeme zámená Vy, Váš, Vám a pod. s veľkým začiatočným písmenom. Ďalej platia obe pravidlá, ktoré sme spomínali vyššie.
Kedy pri vykaní píšeme veľké „V“ a kedy malé „v“?
Odpoveď na túto otázku sme načrtli už v predošlom odseku. Vo formálnom písomnom styku píšeme pri vykaní veľké začiatočné písmeno na znak úcty. Nezáleží pri tom, či vykáme jednej osobe alebo oslovujeme viacerých ľudí. Veľké „V“ píšeme v korešpondencii v oboch prípadoch.
V ostatnom bežnom písanom texte, napríklad na webovej stránke, v článkoch, reklamných textoch, na sociálnych sieťach a podobne, píšeme osobné zámená s malým začiatočným písmenom.
Vykanie a etiketa
Dôležitá je aj zdvorilosť a etiketa, obvykle teda mladší vykajú starším, podriadení nadriadeným a muži ženám. Pri navrhovaní tykania ho bude navrhovať práve spoločensky významnejšia osoba. Tu neplatí pravidlo „dámy majú prednosť“, a preto žena tykanie nenavrhuje svojmu nadriadenému, aj keby bola od neho staršia. Na druhej strane fakt, že si s vami niekto potykal, neznamená, že ste hneď najlepší priatelia, preto treba zachovať úctu a slušnosť.

V LEXIKE som svoju kariéru začal v roku 2016 ako asistent projektových manažérov a s prestávkami na pracovno-jazykové pobyty v USA a Taliansku som postupne dokončil štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii angličtina-taliančina. Následne som prešiel na pozíciu projektového manažéra. Prekladaniu a prekladom som sa aktívnejšie venoval od roku 2014, momentálne však na ne neostáva priestor, tak si radšej prečítam dobre preloženú (či nepreloženú) knihu. Moje pozadie mi umožňuje detailne spracovať a riadiť projekty a vyhovieť i netradičným požiadavkám našich klientov. S prekladateľmi sa rád pozhováram aj na/o niektorej z „jazykových“ rovín.
Warning: Use of undefined constant sk - assumed 'sk' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/7/b/7bee0a3e-7035-488d-b211-e8aaa8409535/lexika.sk/web/wp-content/themes/lexika/single.php on line 69
Warning: Use of undefined constant en - assumed 'en' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/7/b/7bee0a3e-7035-488d-b211-e8aaa8409535/lexika.sk/web/wp-content/themes/lexika/single.php on line 73
Povedzte to ďalej!
Etiketa tykania počas telefonického rozhovoru. Je nezdvorilým prejavom spoločenského kontaktu ?
Tykanie a vykanie sa odvíja od nášho vzťahu s osobou, s ktorou komunikujeme. Ak sme si s niekým nepotykali, nebudeme mu tykať bez ohľadu na to, či ide o osobnú, e-mailovú, alebo telefonickú komunikáciu.