Ako správne vykať

Lukáš Slovák Ciferník31.08.2020 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Ako správne vykať
Čas čítania 2 min

Dnes pod drobnohľadom preskúmame pravidlá vykania a tykania v slovenčine. Nesprávne vykanie môže mať za následok neporozumenie i nedorozumenie. Existujú situácie, v ktorých vykanie môže vyznieť trápne alebo komicky a tykanie zase nevychovane. Ako sa zachovať a najmä ako správne vykať?

Pravidlá vykania

Správne vykanie nie je, dá sa povedať, žiadna veda. Stačí si zapamätať tieto jednoduché pravidlá:

1. Pri vykaní používame sloveso v množnom čísle

Aj keď nás to niekedy ťahá a zdá sa nám vhodnejšie použiť sloveso „primerané“ pohlaviu, platí, že správne je množné číslo. A samozrejme zámeno váš (resp. vy, vás, vami atď.), nie tvoj.

Správne: „Dobrý deň, povedali by ste mi, kde nájdem váš...“
Nesprávne: „Dobrý deň, povedal/povedala by ste mi, kde nájdem váš...“

2. Pri vykaní dbáme na koncovky prídavných mien

Koncovky prídavných mien píšeme v jednotnom čísle (spokojná, láskavý), zhodujú sa s osobou v rode. Nezabudnite sloveso je podľa bodu č. 1 v množnom čísle (boli).

Správne: Boli ste spokojná/Boli by ste taký láskavý a...“
Nesprávne: Bola ste spokojná/Bol by ste takí láskaví a...“

Vykanie v e-mailoch

Aj keď je pravda, že vykanie medzi kolegami je u nás na ústupe a do popredia sa dostáva neformálnejšie prostredie, vykaniu (či tykaniu) sa nevyhneme pri písaní e-mailov. V zásade platí, že vo formálnom e-maile píšeme zámená Vy, Váš, Vám a pod. s veľkým začiatočným písmenom. Ďalej platia obe pravidlá, ktoré sme spomínali vyššie.

Kedy pri vykaní píšeme veľké „V“ a kedy malé „v“?

Odpoveď na túto otázku sme načrtli už v predošlom odseku. Vo formálnom písomnom styku píšeme pri vykaní veľké začiatočné písmeno na znak úcty. Nezáleží pri tom, či vykáme jednej osobe alebo oslovujeme viacerých ľudí. Veľké „V“ píšeme v korešpondencii v oboch prípadoch.

V ostatnom bežnom písanom texte, napríklad na webovej stránke, v článkoch, reklamných textoch, na sociálnych sieťach a podobne, píšeme osobné zámená s malým začiatočným písmenom.

Vykanie a etiketa

Dôležitá je aj zdvorilosť a etiketa, obvykle teda mladší vykajú starším, podriadení nadriadeným a muži ženám. Pri navrhovaní tykania ho bude navrhovať práve spoločensky významnejšia osoba. Tu neplatí pravidlo „dámy majú prednosť“, a preto žena tykanie nenavrhuje svojmu nadriadenému, aj keby bola od neho staršia. Na druhej strane fakt, že si s vami niekto potykal, neznamená, že ste hneď najlepší priatelia, preto treba zachovať úctu a slušnosť.

 
Lukáš Slovák
Lukáš Slovák
Project manager

V LEXIKE som svoju kariéru začal v roku 2016 ako asistent projektových manažérov a s prestávkami na pracovno-jazykové pobyty v USA a Taliansku som postupne dokončil štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii angličtina-taliančina. Následne som prešiel na pozíciu projektového manažéra. Prekladaniu a prekladom som sa aktívnejšie venoval od roku 2014, momentálne však na ne neostáva priestor, tak si radšej prečítam dobre preloženú (či nepreloženú) knihu. Moje pozadie mi umožňuje detailne spracovať a riadiť projekty a vyhovieť i netradičným požiadavkám našich klientov. S prekladateľmi sa rád pozhováram aj na/o niektorej z „jazykových“ rovín.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku
 1. Eva Dvorská píše:

  Etiketa tykania počas telefonického rozhovoru. Je nezdvorilým prejavom spoločenského kontaktu ?

  1. LEXIKA píše:

   Tykanie a vykanie sa odvíja od nášho vzťahu s osobou, s ktorou komunikujeme. Ak sme si s niekým nepotykali, nebudeme mu tykať bez ohľadu na to, či ide o osobnú, e-mailovú, alebo telefonickú komunikáciu.

 2. Dusan Dorcik píše:

  dobrý deň prajem,
  je to tak, že ak si niekoho vážim a chcem mu prejaviť úctu, tak mu vykám. Ak si ho nevážim, nemám dôvod prejavovať mu úctu, nemám dôvod mu vykať?

  1. LEXIKA píše:

   Dobrý deň,
   vykanie nie je iba vecou prejavu úcty. Ak by sme to otočili, tykanie je prejavom bližších či priateľských vzťahov, nie nedostatku úcty. Vo všeobecnosti platí, že či už si s niekým tykáme alebo vykáme, mali by sme komunikovať slušne. 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *