Mačičkári, potníky, to je strašne krásne, to lajkujem – Lexika spisovne

LEXIKA Ciferník03.06.2014 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Čas čítania 2 min

Je správne likeovať, alebo lajkovať? A viete, ako nazvať pani, čo má doma veľa mačiek? Júnová Lexika spisovne prichádza s ďalšími zaujímavými slovami. Zbystrite pozornosť, ideme na to!

Strašne pekný, hrozne dobrý

Čo by vám napadlo ako prvé pri týchto slovách? Bude strašný, alebo pekný? Alebo bude veľmi pekný? Veľmi často a nesprávne sa používa príslovka strašne v kombinácii so slovami, s ktorými vytvára opozitné slovné spojenie. Úmyslom je pritom vyjadriť veľkú mieru vlastnostného prídavného mena. Prípustné je používať expresívne „strašne“ v prípade, že chceme vyjadriť ozaj veľkú intenzitu niečoho. Ak niekoho hrozne milujete, tak si bez neho asi skutočne neviete predstaviť svoj život. A strašne krásne bude pravdepodobne niečo, čo ste ešte nikdy nevideli a očarilo vás to. Inak je ale strašné a hrozné len strašné a hrozné.

Potítko či potník?

gombiky

Prichádzajú letné mesiace, keď si na športovanie berieme so sebou aj potníky. Áno, tie náramky sajúce pot sa nenazývajú potítka, ale potníky. Potítko je len jedno z ďalších rozšírených bohemizmov končiacich na príponu –tko. Pripomenieme si teda aj tie ostatné nespisovné - tlačítko, struhátko, kružítko či ukazovátko.

Psíčkar, mačičkárka, mačkárstvo?

Zívajúca mačka z profilu

Chovatelia a milovníci psov sa už bežne nazývajú psíčkarmi. Ako by ste však nazvali milovníkov mačiek? V súčasnosti slovník neuvádza žiaden jednoslovný termín pre chovateľa či milovníka mačiek, na internete sa však podľa modelu psíčkar, koníčkar rozšírilo aj nové mačkár alebo mačičkár. Prechýlená podoba bude teda vyzerať mačkárka a mačičkárka a ľudská činnosť venujúca sa mačkám sa označuje ako mačkárstvo. Všetky tieto slová v slovníku ešte nenájdete, ale keďže sú utvorené slovotvornými postupmi platnými v spisovnej slovenčine, pokojne ich môžeme považovať za spisovné slová – neologizmy.

Lajkujem, lajkuješ, lajkujeme

Sociálne siete priniesli viacero nových pojmov, ktoré sa veľmi rýchlo rozšírili a začali sa používať v bežnej slovnej zásobe. Jedným z nich je aj facebookové „Páči sa mi to“, teda „Like“. Slovo „Like“ sa udomácnilo a správne sa píše lajk, už po slovensky, podľa výslovnosti. Je to opäť novotvar, ktorý píšeme tak, ako počujeme. V minulosti sa už podobná situácia zopakovala pri slove chatovat, teda písať si a udomácnila sa vo verzii četovať.

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *