Hoax, Gmail, podpísaný a zdravotný brat – Lexika spisovne

LEXIKA Ciferník16.06.2014 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Čas čítania 2 min

Utorňajší boj za spisovnú slovenčinu prináša novinky z digitálneho sveta, trochu z nemocničného prostredia a administratívy. A bonusom budú veterníky a krémovníky. 

Ako skloňovať Gmail?

V komunikácii je potrebné poznať i správne skloňovanie takých frekventovaných slov ako je Gmail alebo e-mail. Ako teda skloňovať čokoľvek so slovom mejl, email? E-mail sa zaradil medzi prevzaté slová končiace na –l, ako napríklad detail, email (náter), koktail, festival, textil či interval. Všetky sa skloňujú pravidelne podľa vzoru dub, čiže aj v lokáli jednotného čísla majú príponu –e. Nesprávne sa používa skloňovanie podľa vzoru stroj (v e-maili, v gmaili). Spisovná verzia je teda v e-maile, v gmaile.

 

Zdravotné sestry, zdravotní bratia?

Istotne ste sa už aj vy zamysleli nad tým, ako nazvať mužov vykonávajúcich povolanie ošetrovateľa. Poznáme zdravotnú sestru, sestričku, poznáme však aj bračeka? Ako patrí k slovu sestra slovo brat, tak patrí i k zdravotnej sestre zdravotný brat. Toto dvojslovné pomenovanie sa dostalo do Krátkeho slovníka slovenského jazyka na základe uplatňovania v jazykovej praxi. Braček to teda síce nebude, ale nabudúce môžete u doktora osloviť ošetrovateľa pokojne aj zdravotný brat.

 

Doleuvedený, horeuvedený, dolupodpísaný, čo je správne?

V dokumentoch môžeme často vidieť rôzne varianty zložených prídavných mien, a to dole uvedený, doleuvedený, hore uvedený, horeuvedený či dolu podpísanýdolupodpísaný.

Správne sa tieto slová píšu spolu, t.j. horeuvedený, dolupodpísaný, avšak považujú sa už za zastarávajúce slová. To znamená, že je vhodnejšie ich nahradiť prídavnými menami alebo spojeniami prísloviek a prídavných mien uvedený, predtým uvedený, predchádzajúci, ďalej uvedený, nasledujúcipodpísaný.

Ak by ste chceli napísať vyššie/nižšie uvedený alebo nižšie podpísaný, musíte slová písať oddelene. V tomto prípade ale takisto stačí použiť výraz podpísaný.

 

Skloňovať či neskloňovať hoax?

Hoax, t.j. falošná správa, je slovo prevzaté z angličtiny a zaraďuje sa medzi mužské neživotné podstatné mená. Skloňujeme ho podľa vzoru dub. Teda z hoaxu vyplýva, počuli sme hoax, súvisí to s hoaxom, atď.

 

Čerešnička na záver

Tentokrát o výslovnosti. Vedeli ste, že slová necht, kaderník, veterník sa čítajú mäkko? Hovoríme [ňecht], [kaďerňík] a [veťerňík]. Opakom je zase častá chyba pri slovách tie a tieto. Vyslovujú sa tvrdo - [tie] a [tieto]. Mimochodom, keď sme pri tých veterníkoch, krémešu sa spisovne povie krémovník.

 

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *