O dilógii, krabiciach, priaznivkyni a iných slovenských zaujímavostiach – Lexika spisovne

LEXIKA Ciferník01.07.2014 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Dve kartónové škatule
Čas čítania 2 min

Krabicu sme dávnejšie spomínali ako nespisovnú samicu kraba. Krabica je tentokrát však v inej úlohe a prichádza naspäť „na scénu". Donedávna bola nesprávne používaná vo význame škatuľa. V tejto Lexike spisovne zistíte, že aj Jazykovedný ústav dokáže pre našu nepoučiteľnosť robiť kompromisy.

 

Krabica, alebo škatuľa?

Možno viete, že slovo krabica bolo dlhý čas považované za subštandardné a odporúčala sa používať spisovná verzia škatuľa. Krabica je však v takej miere rozšírená, že sa jej nespisovnosť prehodnotila a od roku 2011 sa nachádza v Slovníku súčasného slovenského jazyka ako neutrálne slovo.

 

Dilógia, trilógia

V kníhkupectvách nájdete veľa rôznych trilógií, t.j. trojdielnych knižných príbehov. Nech už sú to sentimentálne romány, dobrodružné romány či sci-fi. Ale poznáte názov pre dvojdielne vydania knihy? Medzi používateľmi jazyka chvíľu koloval nespisovný termín dualógia. Ten správny je dilógia. Slovo dilógia sa skladá z dvoch častí, z časti di-, ktorá má pôvod v gréčtine a význam „dva, dvoj-, dvojnásobný, dvojitý“, a z časti -lógia, ktorá má takisto pôvod v gréčtine.

 

Priaznivec, priaznivý, priaznivkyňa

Ak by vám nejaký muž prejavil priazeň a sympatie, nazvali by ste ho priaznivcom. Ako by ste však nazvali ženu, ktorá niekomu alebo niečomu prejavuje svoju náklonnosť? Na internete sme raritne našli aj pojem priaznivka. Správny výraz je utvorený s príponou –kyňa od mužského rodu priaznivec, takže slečnu prejavujúcu sympatie nazývajte priaznivkyňa.

 

Ďatle a datle

Isto poznáte sladké exotické ovocie, ktoré sa najčastejšie jedáva na Vianoce – datľa. Skloňuje sa podľa vzoru ulica, čiže v nominatíve množného čísla sú to datle. A to je výraz, ktorý mnohí nepoznajú, pretože je rozšírená verzia ďatle. Slovo ďatle je v tvare nominatívu a akuzatívu množného čísla podstatného mena mužského rodu ďateľ. A to je, ako všetci vieme, známy vták s červenou hlávkou a mocným zobákom. Ak budete nabudúce jesť datľu, spomeňte si, že množné číslo je spisovne datle. Datle sú teda sladké ovocie, ďatle vtáky.

 

Čerešnička na záver

Nesluša je veľmi pekné slovo zo stredovekej lexiky. Definovala spoločnosť, ktorá nedodržiavala zvyky okolia, zaužívané pravidlá slušnosti a pod. Zároveň nájdete Neslušu aj na mape. Je to obec nachádzajúca sa blízko Kysuckého Nového Mesta. A prečo ju tak nazvali? Jej názov bol motivovaný nevhodným správaním osadníkov, ktorí nerešpektovali zvyky osadníkov v okolí.

 

 

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *