Netiketa: Poznáte pravidlá slušného správania sa na internete?

Dominik Parajka Ciferník05.09.2023 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 3 min.
Netiketa - pravidlá správania sa na internete
Čas čítania 3 min

Slovo netiketa vzniklo spojením slovíčok net (sieť) a etiketa. Ide o súbor pravidiel slušného správania sa na internete, ktorými by sa mal riadiť každý človek komunikujúci v online svete.

Ak chcete aj vy svojou troškou prispieť ku kultúrnejšiemu a slušnejšiemu internetovému prostrediu, tieto základné pravidlá si osvojte čo najskôr.

Čo je netiketa a ako vznikla?

Netiketa je pomerne nový pojem, ktorý vznikol pred menej ako 30 rokmi. Jej prvé pravidlá boli definované zamestnankyňou spoločnosti Intel, Sally Hambridge. Tá ich vytvorila s cieľom zjednodušiť moderovanie online diskusií. Neskôr začali svoje vlastné pravidlá vytvárať aj ďalší autori.

Moderná netiketa je tvorená množstvom zásad a pravidiel. Tie však nie sú komplikované a keď človek chce, dokáže ich jednoducho dodržiavať. My vám prinášame krátky prehľad tých najdôležitejších.

1. Pamätajte si, že na druhej strane je človek  

Pri online komunikácii často zabúdame na to, že niekde na druhej strane siete sa nachádza skutočný človek. Veľakrát píšeme nevhodné veci a konáme tak, ako by sme v reálnom svete pravdepodobne nekonali.

Platí jednoduchá zásada – správajte sa k ostatným ľuďom v internetovom svete tak, ako chcete, aby sa správali oni ku vám. Nepíšte niečo, čo by ste danému človeku nedokázali osobne povedať do očí. Nepoužívajte vulgarizmy, neosočujte a neohovárajte iných ľudí.

1 pravidlo netikety

2. Dodržujte pravidlá slušnosti z reálneho sveta

Mnohé základné pravidlá etikety z reálneho sveta platia aj na internete. Keď s niekým začínate komunikáciu, pozdravte sa. Ak niekoho o niečo žiadate, je slušné poprosiť. Nezabudnite poďakovať. Nerobte veci, ktoré sú v rozpore so zákonom.

2 pravidlo netikety

3. Neposielajte SPAM a nešírte hoaxy

Nerozosielajte hromadné nevyžiadané správy s reklamným textom. Nešírte informácie, ktoré nie sú podložené dôveryhodným zdrojom. Pred tým, ako zazdieľate nejakú informáciu, si poriadne overte, či je pravdivá.

3 pravidlo netikety

4. Rešpektujte autorské práva a súkromie iných

Nikdy nepublikujte cudzie texty, fotografie, videá alebo iné formy obsahu pod svojím menom. Ak posielate alebo zverejňujete cudzie príspevky, vždy označte skutočného autora.

Dbajte na ochranu súkromia. Ak vám prišla správa, ktorá vám nie je adresovaná, správajte sa tak, ako keby ste dostali cudzí list. Neposielajte a nezverejňujte citlivé informácie alebo osobné údaje iných ľudí bez ich vedomia. Pokiaľ nemáte súhlas, nevstupujte do e-mailových schránok alebo profilov iných používateľov.

4 pravidlo netikety

5. Buďte ohľaduplní a pomáhajte  

Myslite na to, že nie každý človek má špičkové online zručnosti. Ak iný používateľ internetu spraví chybu, odpustite mu. Pokiaľ vás niekto žiada o radu, snažte sa pomôcť. Akceptujte nevedomosť. Nezosmiešňujte a nepodceňujte problémy iných ľudí.

5 pravidlo netikety

6. Neplytvajte časom iných používateľov

Nezaplavujte komunikačné siete množstvom správ a príspevkov, ktoré nemajú pridanú hodnotu a pre ostatných členov diskusie pravdepodobne nebudú prínosom. Pred tým, ako niečo pošlete, vždy zvážte, či danú správu musíte naozaj poslať. Prečítajte si predošlé príspevky, či sa v nich vaša otázka alebo odpoveď už nenachádza.

Praktický tip: Keď píšete správy, nemusíte používať diakritiku, no dbajte na to, aby ste formulovali zmysluplné a jednoducho pochopiteľné vety. Pred odoslaním správy si ju po sebe poriadne prečítajte.

6 pravidlo netikety

7. Rozlišujte, kde sa nachádzate

V internetovom svete sa môžete stať súčasťou rôznych malých skupín ľudí, v ktorých platia určité pravidlá. Pred tým, ako začnete komunikovať alebo podnikať určité kroky, sa dobre oboznámte, čo je v danej skupine dovolené a čo nie. Predídete tak zbytočným nedorozumeniam. Obzvlášť citlivo pristupujte k diskusiám ohľadom náboženstva, politiky a iných rozporuplných tém.

7 pravidlo netikety

Dodržiavate pravidlá netikety? Pridali by ste k nim ďalšie? Napíšte nám do komentárov.

 
Dominik Parajka
Dominik Parajka
Junior Copywriter

Ako copywriter som začal v Lexike pôsobiť počas roku 2021. Online marketingu, blogom a textom na weby sa ale venujem už viac ako 5 rokov. Bavia ma cudzie jazyky, venujem sa predovšetkým angličtine. Tú som si obľúbil už v detstve, keďže počas základnej školy som žil takmer rok v Anglicku. Mám rád spoznávanie cudzích národností a ich kultúr.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *