Číslovky, číslovky, ach, tie číslovky – Lexika spisovne

Simona Pralovska Ciferník20.02.2019 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 3 min.
ako správne napísať číslovky

Aj vy občas kalkulujete, ako správne napísať číslo alebo číslovku? V tom prípade čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie chyby pri písaní čísloviek.

V dnešnej časti rubriky Lexika spisovne sa venujeme základným aj radovým číslovkám, ich správnemu písaniu i skloňovaniu. A ukážeme si aj to, že trikrát a tri krát nie je to isté.

Spolu alebo oddelene? Čo je správne?

S písaním čísloviek slovom sa ešte stále môžeme stretnúť pri vyplňovaní rôznych tlačív, napríklad poštovej poukážky. Večnou dilemou je otázka, či sa číslovky píšu spolu alebo oddelene.

Základné číslovky v základnom tvare sa píšu spolu: dvadsaťpäť (25), šesťstopäťdesiatdeväť (659).

Iné je to pri písaní miliónov a miliárd – tie píšeme oddelene, napríklad deväť miliónov osemstodeväťdesiatosemtisícštyristodvadsaťpäť (9 898 425). Pri takto zložitých číslach je však možné pre lepšiu prehľadnosť oddeliť tisícky, stovky a desiatky spolu s jednotkami. Preto by zápis toho istého čísla mohol vyzerať aj takto: deväť miliónov osemstodeväťdesiatosemtisíc štyristo dvadsaťpäť (9 898 425).

Naopak, ak číslovky skloňujeme, oddeľujeme jednotky. Platí to pre číslovky vyššie ako dvadsaťjeden. Napríklad dvadsiati piati ľudia, v tisícdeväťstopäťdesiatom ôsmom roku.

Ako je to so skladaním čísloviek?

Pri písaní sa stretávame aj s chybami v skladbe čísloviek. Medzi najčastejšie faux pas patria číslovky päťnásť, devädesiat alebo šesto. Na tomto zápise je správne, že sú číslice napísané spolu. Nesprávna je ich skladba a preto si uvedieme príklady, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa písomným nepríjemnostiam:

 • 15 – pätnásť (pät + násť), 16 – šestnásť (šest + násť)
 • 50 – päťdesiat (päť + desiat), 90 – deväťdesiat (deväť + desiat)
 • 600 – šesťsto (šesť + sto), 900 – deväťsto (deväť + sto)

Nie je jedno, či sú jedni alebo jedny

Jedným z ďalších hlavolamov, s ktorým sa musíme vedieť popasovať je písanie čísloviek jednijedny. Jedny tanečníci, jedni topánky či jedni deti – ani jeden správny tvar! Prečo?

Jedni sa používa v nominatíve životných podstatných mien mužského rodu. V ostatných prípadoch – ženský, stredný a mužský rod neživotné – používame jedny s ypsilonom.

Mužský rod: Vraveli nám o tom jedni rodičia.
Ženský rod: Celú zimu chodíš len v jedných topánkach.
Stredný rod: Máme iba jedny oči, tak sa o ne starajme.

Za siedmymi horami alebo za siedmimi dolinami?

Druhá možnosť je správna – dolín bolo predsa sedem. Základné číslovky (pýtame sa otázkou „koľko?“) od päť do deväťdesiatdeväť skloňujeme podľa vzoru päť a píšeme ich s mäkkým i . Napríklad: na návštevu prišli piati synovia, na siedmich školách, šiestim z nás neprišla pošta, vo svojich osemdesiatich rokoch stále športoval. Výnimku tvoria číslovky končiace sa na -jeden, ktoré sú nesklonné: vrátil sa pred dvadsaťjeden rokmi.

Radové číslovky (pýtame sa „koľký v poradí?“) skloňujeme podľa vzoru pekný alebo cudzí: v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, k piatym narodeninám, tretí bod programu, naši futbalisti skončili druhí.

Prvý krát sa môžeme pomýliť, no druhý raz by sme to už mali napísať správne

Pravopis násobných čísloviek je častým kameňom úrazu. Násobné číslovky môžeme vyjadriť pridaním slova raz alebo použitím nesamostatnej časti slova krát. Ako už pomenovanie „nesamostatná časť slova“ napovedá, krát píšeme spolu so zvyškom slova, neoddeľujeme ho. Správne je preto druhýkrát, päťkrát a mnohokrát. Podobne aj pri písaní v kombinácii s číslom využijeme spojovník, napr. 5-krát. Slovo krát píšeme oddelene, iba ak popisujeme matematickú operáciu, akou je napríklad tri krát tri je deväť (3 × 3 = 9).

Naopak slovo raz píšeme oddelene, čiže štvrtý raz, tri razy. Existuje však jedna výnimka. Tou je slovo tentoraz, ktoré píšeme spolu. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Slovo tentoraz je príslovka (nie číslovka).

Opakovanie je matkou múdrosti, preto si tieto pravidlá zopakujte ešte dva- či trikrát a svoj text si pre istotu vždy po sebe skontrolujte aj druhý raz.

70-te roky alebo 80. roky? Ktoré máte radšej?

My máme v obľube jednoznačne 80. roky, ktoré lahodia najmä nášmu spisovnému oku. Radové číslovky sa správne zapisujú číslom s bodkou, bez ohľadu na to, či číslovku skloňujeme alebo nie. Ani dátum by sme predsa nenapísali ako 20-ty február. Správne je prídem po 20. februári, oslava 5. výročia, narodil sa v 80. rokoch.

Rovnaký princíp sa uplatňuje aj pri písaní základných čísloviek: o 7 trpaslíkoch (o siedmich trpaslíkoch), v 2 vetách (v dvoch vetách) a podobne.

Čerešnička na záver – Každý vie, že dve a dve...

...sú predsa štyri. Takto spieva aj skupina Elán v jednej zo svojich pesničiek. Ale povedzme si na rovinu: dvadve, to je niečo, čo býva problémom vo východnej časti Slovenska. Tam je totiž všetko „dva“ – napríklad: dva pivá, dva autá, dvasto eur a mohli by sme pokračovať. ?

Gramatické pravidlá však platia pre všetkých rovnako, a teda dva sa používa v mužskom rode (dva duby) a dve v ženskom a strednom rode (dve ženy, dve autá).

Pri číslovkách dvomi/dvoma ide o dvojtvar, pri ktorom sú obe možnosti správne.

Na záver iba jedna otázka. Ak páslo dievča pávy, v tom zelenom háji, prečo prišli k nemu DVA mládenci...? 🙂

Simona Pralovska
Simona Pralovska
Vendor manager

Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃

Čítaj viac


Warning: Use of undefined constant sk - assumed 'sk' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/7/b/7bee0a3e-7035-488d-b211-e8aaa8409535/lexika.sk/web/wp-content/themes/lexika/single.php on line 69

Warning: Use of undefined constant en - assumed 'en' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/7/b/7bee0a3e-7035-488d-b211-e8aaa8409535/lexika.sk/web/wp-content/themes/lexika/single.php on line 73
Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku
 1. Jakub píše:

  Je to super,neviem sko by som sa to bez vas naucil. 👍👍👍👍
  Dozvedel som sa vsetky informacie co som potreboval

  1. LEXIKA píše:

   Ďakujeme, Jakub. Tešíme sa, že Vám článok pomohol.😊
   Veríme, že nájdete užitočné informácie aj v iných článkoch z kategórie Lexika spisovne.

 2. Romana píše:

  Dakujem , velmi pekne spravena stranka a uz mi to je jasnejsie 😁😊

  1. LEXIKA píše:

   Sme radi, že ste v článku našli užitočné informácie. Ďakujeme za pochvalu! 🙂

 3. Zuzana píše:

  Ďakujem za tento článok, pomohol mi. Páči sa mi ako sú tu prehľadne podané informácie.

  1. LEXIKA píše:

   Aj my ďakujeme Zuzana, sme radi, že Vám článok pomohol. 😊

 4. Juraj píše:

  Lebo zelený háj bul na vychodze,

 5. Marek píše:

  toto mi pomoze urcite na preopakovanie, ale aj na tematicku z cisloviek. dakujem velmi pekne.

 6. Teodor Lunter píše:

  Určite najlepšie učivo na číslovky ktoré som našiel! Ďakujem Vám:)

  1. LEXIKA píše:

   Ďakujeme. Sme radi, že pomohlo. 🙂

 7. Igor píše:

  Takto by sa malo vyučovať. Super.

 8. Dominik píše:

  super stránka, pomohla

  1. LEXIKA píše:

   Ďakujeme. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *