Euro, preklad do belgičtiny, EÚ a test pravopisu – koľko chýb vidíte?

LEXIKA Ciferník24.06.2016 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 3 min.
BREXIT_Lexika
Čas čítania 3 min

Ešte čerstvo, po dnešnom Brexite budeme pre zmenu opäť trochu európski. Viete, ako sa skloňuje mena „euro“ a aká je oficiálna skratka Európskej únie? A kto vám pripraví preklad do belgičtiny? Dostanete ho v maile či maili? Použite kláves alebo klávesu, posuňte si text nižšie a čítajte.

Dostávate výplatu v [eurách], [evrách] alebo v [euro]?

Áno, je to už sedem rokov, čo používame menu euro a denne sa v médiách, na ulici aj vo svojom okolí stretávame s rôznymi alternáciami tohto výrazu. Na východe som napríklad počula ľudí hovoriť o éčkach. Na západe euro vyslovujú s tvrdou výslovnosťou ako evro. Mnohí slovo vôbec neskloňujú a za nákup zaplatia napríklad 10 euro.

Chcete používať slovo euro správne? Vyslovujte ho s „u“ uprostred a skloňujte ako mesto: N. euro, eurá, G. eura, eur, D. euru, eurám, A. euro eurá, L. eure eurách, I. eurom eurami.

Schválne – koľkí sa dnes vo vašom okolí pomýlili?

EURO_Lexika

Odpoveď nájdete v maili či maile?

Krátky slovník slovenského jazyka uvádza okrem slova mail aj mejl, resp. e-mail. Nepomýlite sa, keď použijete tvary mail – v maile dva maily. Teraz ich už len zostáva odoslať správnemu adresátovi!

A ako je to s tým originálom?

Slovo originál sa môže písať s mäkkým aj tvrdým i v závislosti od čísla. Rozdiel si zapamätáte ľahko – v origináli dokumentu (L. jednotného čísla) a originály dokumentov (N. množného čísla). To isté pravidlo platí pre hotel – v hoteli a dva hotely.

Preklad do belgičtiny

Belgicko uznáva tri úradné jazyky, ktoré sú zastúpené v pomere: holandčina 60 %, francúzština 32 %, nemčina 1 %.

Dostal sa vám do rúk dokument  z Belgicka a netušíte, o aký z jazykov ide? Postupujte vylučovacou metódou – nepodobá sa na nemčinu ani francúzštinu?  Pravdepodobne budete potrebovať preklad z holandčiny 🙂.

ATOMIUM_Brusel

Kláves v. klávesa

Denne, samozrejme, píšeme na klávesnici, ktorá sa skladá z klávesov. Toto slovo sme sem „prepašovali“ zámerne. Poznáte 10-prstovú metódu písania? Ak sa ju naučíte, ušetríte si veľa času a práca vám pôjde odruky. Nikdy ste to neskúšali a ani neviete, kde začať? Skúste napríklad krátky bezplatný online kurz miesto dlhého rešeršovania. Spočiatku vám nebude jasné, prečo dookola písať akurát „ASDF JKLÔ“, no keď si na toto rozloženie prsty a mozog navyknú, už sa na klávesnicu ani nepozriete. Ste pokročilí? Vyskúšajte aj zábavné hry alebo test rýchlosti. Ako ste dopadli?

 Prstoklad_PC_LExika

EU alebo EÚ?

Lexiku spisovne dnes uzavrieme po európsky tak, ako sme začali. Hoci sa bežne používa skratka EU, správna forma je . Názvy ostatných inštitúcií si tiež môžete ľahko overiť.

EU vlajka_LEXIKA

Ak ste vydržali čítať až do konca, prečítajte si ešte úryvok príhovoru prezidenta pri príležitosti podpísania deklarácie o zavedení eura z 23. 1. 2008.

Koľko chýb ste našli? Napíšte nám ich do komentára nižšie:

Vážený predseda vlády Slovenskej republiky,

Vážení členovia vlády ,

Vážení sociálni partneri,

Vážené dámy, Vážení páni!

Dovoľte mi, aby som Vám poblahoželal k dosiahnutej dohode a v mene svojom ale najmä naších spoluobčanov vyjadril radosť a uspokojenie.

Týmto Vašim rozhodnutím a gestom ste vyslali občanom Slovenska veľmi dobrú správu a jasný signál o tom, že cieľ pristúpenia našej krajiny do Eurozóny je reálny a nespochybniteľný pretože je to cieľ nielen vlády Slovenskej republiky, ale aj predstaviteľov zamestnancov, zamestnávateľov a miest a obcí Slovenska. Je to záujem prekračujúci hranice straníckosti.

Sami dobre vidíme, že reforma nepozná definitívne a absolútne riešenia. Aj preto musíme za pochodu formovať moderný a nehanbím sa povedať sociálny štát Európskeho typu pre Slovensko. Prirodzene aj s podielom odborných kruhov na tomto procese. Orientácia na vzdelávanie, vedu, výskum, vývoj a inovácie. Vzdelávanie, tvorivosť a kultúrnosť sú ekonomickým a etickým imperatívom našej doby a bez ich systémového začlenenia do tohoto procesu, bez ich odborného zázemia a bez výraznej finančnej podpory stratia naše reformné kroky dych. Stanú sa len hasením žeravých problémov.

Naším dominantným národno - štátnym záujmom z pohľadu občana, a teda aj z pohľadu hlavy štátu je dôstojný život pre všetkých, európska perspektíva, pre každého. Tento strategický cieľ získava na reálnosti len za istých predpokladov a rámcov. Je to kontinuita našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je súčasťou EU a NATO. V aktivizácii aj ekonomickej diplomacie. V rešpektovaní skutočnosti, že nie len svet, ale aj ekonomický priestor má štyri svetové strany.

Neskôr vám prezradíme aké dobré oko máte a či ste našli všetky chyby ;).

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *