Zaujímajú vás granuly, filety, kolónky a vinety? Lexika spisovne

LEXIKA Ciferník12.08.2014 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Čas čítania 2 min

Máte domáce zvieratko? A čím ho kŕmite? Ak sú to granule, tak zbystrite pozornosť. V Lexike spisovne zistíte prečo. Okrem iného sa dozviete niečo nové aj o kolonkách, vignetách, ba dokonca aj o obci Oščadnica.


Kolonka, kolónka?

Zistili sme, že keď si niektorí ľudia vypĺňajú tlačivo alebo tabuľku v Exceli, vpisujú údaje do (podľa ich slov) kolonky. A to teda ani netušia, akú chybu robia. Poučte sa z cudzích chýb a pamätajte si, že je to kolónka.

 

Nie je filet ako fileta

Vedeli ste, že filet a fileta sú dve odlišné veci? Slovo filet pochádza z francúzštiny a je to háčkovacia technika, ktorou sa vytvárajú vzory kombináciou prázdnych a plných štvorčekov.

Fileta je taktiež slovo francúzskeho pôvodu, ale slúži na pomenovanie plátkov mäsa, ktoré sa budú ďalej tepelne upravovať. Filetu môžete ešte poznať ako mosadzné tlačidlo v drevenej rukoväti používané na ručné zlátenie priamych i ozdobných liniek.

Ak by ste si predsa len neboli istí s tými plátkami, použite radšej slovo filé.

 

Granuly, kapsuly, formuly, atď.

Ruku na srdce, koľkí z vás kupujú svojmu psovi granule? Hoci by sa zdalo, že tento tvar je utvorený podľa vzoru ulica – ulice, nie je to tak. Na konci slova granula je tvrdé l, preto aj tvar množného čísla je podľa vzoru žena, t.j. granula – granuly. Ak by to boli granule (ženský rod, vzor ulica),  tvar v nominatíve by vyzeral granuľa.

Rovnaký problém sa často vyskytuje aj so slovami kapsula, formula, barla či cvikla. Takže tvary množného čísla budú kapsuly, formuly, barly a cvikly.

 

Vigneta

Skúšobná otázka, počuli ste už toto slovo? Ak nie, tak vedzte, že je to etiketa. Akokoľvek, píše sa v tomto tvare nesprávne. Čiže nie vigneta, ale vineta (vyslovuje sa mäkko - [viňeta]).

 

Čerešnička na záver

Isto poznáte aspoň z počutia obec Oščadnica. My sme sa opäť trochu prehrabali historickou lexikou slovenského jazyka a zistili sme, ako tento názov vznikol.

Archaické sloveso oščadiť znamená uskromňovať sa a šetriť. Z tohto výrazu vzniklo podstatné meno oščadnica, t.j. miesto, kde sa uskromňuje a šetrí. Ľahko si teda vyvodíte záver, že názov obce Oščadnica bol motivovaný skromným životom osadníkov, ktorí v čase založenia osady a jej raného rozvoja boli nútení šetriť, pretože žili v núdzi.

 

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *