Zvieracie podstatné mená

Lukáš Slovák Ciferník17.05.2021 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
správne písanie zvieracích podstatných mien

Jar je tu a ruka v ruke s ňou sa prebudila aj príroda. Dnes sme sa rozhodli trochu tej prírody preniesť aj do spisovného jazyka. Na zúbok sa pozrieme divokej i menej divokej zveri. Vlky alebo vlci? Môžeme napísať „holubi“ s mäkkým i?

Nuž, ako sa hovorí, darovanému zverovi na zuby nehľaď. Ak máte pochybnosti o správnom písaní zvieracích podstatných mien, na nič nečakajte a čítajte ďalej.

Psi alebo psy?

Písanie a používanie zvieracích podstatných mien nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.
Najviac problémov vzniká pri písaní koncoviek i/y/e zvieracích podstatných mien v mužskom rode (psi/psy, orli/orly, sokoli/sokoly, papagáji/papagáje, medvedi/medvede,...).

Aby sme túto slovenčinársku dilemu vyriešili, najskôr musíme rozlíšiť, či potrebujeme použiť zvieracie podstatné meno ako životné alebo neživotné.

Častejšie používaný je tvar neživotný, kedy hovoríme o zvieratách v pravom zmysle slova. Pre tento prípad sú v mužskom rode určené vzory dub stroj a koncovky y/e. V množnom čísle to teda budú dva psy, tri vtáky a štyri sokoly, či vlky, holuby, medvede, jelene, kone...

V prípade životných zvieracích podstatných mien mužského rodu používame vzor chlap. Životné zvieracie mená majú prenesený význam a pomenúvame nimi ľudí – napríklad „Jastrabi, členovia hádzanárskeho klubu Jastrab“ alebo „Vlci, členovia spolku ochranárov Horský vlk“. Niektoré podstatné mená síce vyzerajú na prvý pohľad nesprávne (napríklad holubi, orli, sokoli, medvedi, jeleni) a zdá sa, že by si zaslúžili koncovku -y alebo -e, no ak ide o prenesené pomenovanie, tento tvar je úplne v poriadku.

S chybami sa stretávame aj v koncovkách zvieracích podstatných mien ženského rodu: napr. viete, či je správny tvar husi alebo husy? Ak ste odpovedali „husi“, gratulujeme. 😉

Zver a zverina – špecialita nielen na tanieri

V prípade slova zver rozlišuje slovenčina dva varianty.

  • Zver v mužskom rode (ten zver) používame na pomenovanie väčšieho, zvyčajne dravého zvieraťa.
  • Zver v ženskom rode (tá zver) pomenúva skupinu zvierat (napr. lesná zver, vysoká zver) a skloňuje sa podľa vzoru kosť. Ide o hromadné podstatné meno, ktoré pomenúva viac vecí (zvierat) no používa sa iba v jednotnom čísle.

Teóriu by sme mali. A teraz prax, aké i/y napíšeme v slovách zver v tejto vete?
„Divé zveri/y sa vydali po stopách vysokej zveri/y.“

V spojení „divé zvery“ zvolíme tvrdé y, pretože sme použili množné číslo. (Pri hromadnom podstatnom mene zver, by malo spojenie podobu divá zver.)

„Po stopách vysokej zveri“  zakončíme mäkkým i, keďže v tomto prípade môže ísť iba o ženský rod. (Opäť na porovnanie: ten zver – vysoký zver – po stopách vysokých zverov.)

Skrotiť slovenčinu niekedy nie je jednoduché, no naša rubrika Lexika spisovne je tu, aby vám pomohla.

Lukáš Slovák
Lukáš Slovák
Project manager

V LEXIKE som svoju kariéru začal v roku 2016 ako asistent projektových manažérov a s prestávkami na pracovno-jazykové pobyty v USA a Taliansku som postupne dokončil štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii angličtina-taliančina. Následne som prešiel na pozíciu projektového manažéra. Prekladaniu a prekladom som sa aktívnejšie venoval od roku 2014, momentálne však na ne neostáva priestor, tak si radšej prečítam dobre preloženú (či nepreloženú) knihu. Moje pozadie mi umožňuje detailne spracovať a riadiť projekty a vyhovieť i netradičným požiadavkám našich klientov. S prekladateľmi sa rád pozhováram aj na/o niektorej z „jazykových“ rovín.

Čítaj viac

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *