Ďalšie jazyky v službách Google vyhľadávanie, YouTube a Gmail

LEXIKA Ciferník28.07.2014 Zaujímavosti o prekladoch Čas čítania: 3 min.
Google
Čas čítania 3 min

Spoločnosť Google opäť dokazuje, ako jej záleží na dostupnosti svojich produktov a služieb v jazykoch používateľov na celom svete. Popri oficiálne ohlásených novinkách ako aj malých nenápadných aktualizáciách, postupne sprístupňuje ďalšie jazyky i funkcie automatického prekladu.

Automatický preklad priamo vo vyhľadávaní Google

Server Search Engine Land zverejnil na základe tipu od používateľa informácie, že Google bez veľkých oznamov zverejnil novú funkciu automatického prekladu priamo vo vyhľadávacom riadku. Ak si želáte preložiť „Kde nájdem vlakovú stanicu”, stačí ju do vyhľadávača zadať v podobe: “translate kde nájdem vlakovú stanicu”.

Podľa našich zistení je zatiaľ možné inštrukcie zadávať len v anglickom jazyku, takže ak by ste chceli preložiť informáciu „Ktorá zastávka metra je pri Koloseu“ zadáte do vyhľadávača tento výraz:

Translate ktorá zastávka metra je pri Koloseu to Italian

google news

Po zobrazení výsledku hľadania sa kliknutím na ikonu Google Translate dostanete priamo do tejto služby, kde môžete ďalej upravovať zdrojový text alebo cieľové jazyky.

Podobne ako pri bežnom automatickom preklade Google, aj táto služba za vás rozpozná zdrojový jazyk alebo si ho môže používateľ nastaviť sám.

Fanúšikovské titulky pre službu YouTube

Podľa správ servera Mashable by mala byť služba fanúšikovského titulkovania dostupná v priebehu niekoľkých mesiacov. Túto a ďalšie novinky ohlásila Susan Wojcicki, šéfka YouTube, 26. júna na konferencii Vidcon 2014. Podľa nej je cieľom Google, aby bolo každé video nahraté na YouTube dostupné vo všetkých jazykoch.

Blog YT Creators, ktorý 26. júna zverejnil Mathew GLotzbach (Director of Product Management) a Oliver Heckman (Vice President of Engineering for Creators), si budú môcť fanúšikovia jednotlivých videí na službe YouTube zvoliť, či chcú titulkovať jednotlivé videá. Ako píšu, viac než miliarda mesačne ľudí používa YouTube a nie všetci hovoria tým istým jazykom, niektorí sú nepočujúci alebo sluchovo postihnutí. Automatické rozpoznávanie reči a strojový preklad služby YouTube môže síce pomôcť, ale samotní používatelia YT vedia texty prepísať alebo preložiť ešte lepšie.

V najbližších mesiacoch budú môcť fanúšikovia predložiť preklady v ľubovoľných jazykoch podľa titulkov alebo popiskov, ktoré autor videa vo videu vytvorí, a osloviť tak nových divákov. Službu si môžete vyskúšať na týchto videách: Barely PoliticalFine Art-TipsGot Talent Global alebo Unicoos.

Užívateľské prostredie služby Gmail v 13 nových jazykoch

Jazykové rozhranie služby Gmail je v súčasnosti dostupné už v 71 jazykoch. Medzi trinásť nových jazykov alebo lokálnych verzií patria: afrikánsky, arménsky, azerský (Azerbajdžan), čínsky (pre Hong Kong), francúzsky (pre Kanadu), galícijský, gruzínsky, kmérsky, laoský, mongolský, nepálsky, sinhalský a zuluský. Podľa blogu si oddelenie lokalizácie spoločnosti Google dalo významne záležať na tom, aby v spolupráci s lingvistami použili vždy ten správny charakter a štýl pre konkrétny jazyk alebo región.

Napríklad lokalizácie pre Hong Kong a Taiwan používajú tradičné čínske znaky, avšak preklad termínu „Doručená pošta“ používaný pre Hong Kong je 收件箱 na rozdiel od termínu 收件匣, ktorý sa používa na Taiwane.

Google hľadá pomoc pri zlepšení služby Google Translate

Podľa oficiálneho blogu Google Translate spoločnosť Google spúšťa iniciatívu na zlepšenie prekladov. Jazykoví nadšenci a ľudia ovládajúci viacero jazykov odteraz môžu pomocou Translate Community zlepšovať kvalitu prekladov vo viac ako 80 jazykoch, ktoré ponúka strojový prekladač Google Translate.

Zlepšite prekladať Google Translate

Portál je zameraný na jazykových profesionálov a ľudí so záľubou v jazykoch, ktorí môžu pridávať, opravovať a hodnotiť existujúce preklady. Google tvrdí, že funkcionalitu tejto služby plánuje postupne rozširovať a pridávať lokalizované verzie samotnej stránky.

Ak niekto nemá čas či chuť dopĺňať alebo hodnotiť preklady v službe Google Community, môže ich opravovať aj priamo v prekladovom nástroji, kliknutím na ikonku „Zlepšiť tento preklad“ priamo pri zobrazení preloženého textu.

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *