Lexika Spisovne – Bojujeme za krajšiu slovenčinu

Lexika Ciferník22.04.2014 Lexika spisovne
Rubikova kocka

Rozhodli sme sa „bojovať“ za krajšiu slovenčinu. Pravidelnou rubrikou Lexika spisovne chceme pomôcť všetkým tým, ktorí majú záujem používať svoj materinský jazyk spisovne. Príspevky vznikajú na základe chýb, s ktorými sa dennodenne stretávame. Veríme, že vás naša rubrika osloví a svojimi námetmi do nej prispejete možno aj vy.


Ovládať pravopis, nie gramatiku

Ak viete správne používať slovenský jazyk, ovládate slovenský pravopis. Nie slovenskú gramatiku. Gramatika je súhrn všetkých pravidiel v jazyku, platných pre morfológiu a syntax. Je to celý jazykový systém, čiže ak sa pomýlite s nejakým ypsilonom, chyba nie je v gramatike, ale pravopise.

 

Napadlo mi a hanba

Dve základné chyby, ktoré Slováci stále používajú nesprávne.

Napadnúť vás môže len zviera. Pamätajte, že myšlienky vám napadajú.

A aby hanba nebola. Hanba má základ v slove haniť. „Hamba“ sa pravdepodobne mnohým ľahšie vyslovuje, preto sa táto verzia uchytila. Ale keďže je nesprávna, tak ju nepoužívajte.

 

Prvýkrát a prvý raz

Toto by sa mali všetci naučiť ako násobilku, pretože je to jedna z najfrekventovanejších chýb. Krát sa píše spolu so slovom, pričom raz sa píše oddelene.

 

Čerešnička na záver

Poznáte slovenský ekvivalent anglického know-how? Skúste nabudúce niekomu povedať o svojich zručnostiach či “majstrovaní” a spomeňte slovo fortieľ. Pokojne sa nám v komentári pochváľte, koľkí z opýtaných vedeli, o čom hovoríte.

 

 

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *