Vitajte v Dánsku – v krajine s množstvom „naj“

LEXIKA Ciferník10.04.2018 Spoznávajte svet s Lexikou Čas čítania: 3 min.
Dánska vlajky v uličke
Čas čítania 3 min

Dánske kráľovstvo je najmenšou škandinávskou krajinou, ale ak k nemu pridáme Grónsko, razom sa z neho stane druhá najväčšia európska krajina. Aj keď Grónsko geograficky patrí k Severnej Amerike, spolu s Faerskými ostrovmi patrí historicky, ekonomicky a politicky k Dánsku. Jediným susedom Dánska je Nemecko. Z ostatných strán krajinu obmýva Severné a Baltské more. Hlavným a zároveň najväčším mestom je Kodaň s viac než 500 tisíc obyvateľmi, ktorá je považovaná za najenvironmentálnejšie mesto na svete. V Dánsku dokopy žije takmer 5,4 milióna obyvateľov a podľa mnohých prieskumov sú Dáni najšťastnejší ľudia na svete.

Dánsko je parlamentnou monarchiou a od roku 1972 je kráľovnou Margaréta II. Podľa dánskej ústavy je panovník, v tomto prípade kráľovná, hlavou štátu a zdrojom výkonnej a zákonodarnej moci. Dánske kráľovstvo je považované za najstaršiu monarchiu nielen v Európe, ale vôbec na celom svete – nepretržite funguje už viac ako tisíc rokov. Kráľovská rodina odvodzuje svoj pôvod už od vikingského kráľa Gorma Starého a Haralda I., ktorý panoval od 10. storočia. Súčasný panovnícky rod je jednou z línií kniežatského rodu Glücksburkov, ktorí pochádzajú z Nemecka.

Kodaň

Lenivosť a korupcia sa v Dánsku nenosia

Dánsko alebo Dánske kráľovstvo je mimoriadne krásna, disciplinovaná a údajne najstaršia krajina na svete. Bolo osídlené už v roku 12 500 p. n. l. a poľnohospodárstvo je datované od obdobia roku 3 900 p. n. l. Môže sa pochváliť nekonečným množstvom zaujímavostí, pamiatok, bohatej histórie, kultúry, prírodných krás a jedinečnej mentality. Lenivosť sa v Dánsku nenosí, dôkazom čoho je najvyššia zamestnanosť v Európe – až 75 %. V ešte vyšších hodnotách sa pohybuje percento gramotnosti dánskeho obyvateľstva. Hovoríme o hodnote 99 %, čo predstavuje jednu z najvyšších  úrovní gramotnosti spomedzi krajín celého sveta. Okrem iného sa Dánsko pýši aj tým, že patrí medzi najmenej skorumpované krajiny na svete.

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste absolútne neplatili zdravotné poistenie a lekársku starostlivosť by ste mali úplne zadarmo? Pre Dánov to nie je žiadne science fiction. Zdravotníctvo a lekárska starostlivosť sú považované za najvyspelejšie na svete. A pri naj ešte zostaneme – tamojší zdravotný systém je podľa štúdie KMPG International najtransparentnejší na svete.

Domceky na Fajerskych ostrovoch

Najstaršia vlajka, najdlhší most a ďalšie naj...

Naj, naj, naj... Tieto superlatívy sa pri Dánsku skloňujú viac než dosť a nevyhne sa im ani dánska vlajka. Je totiž najstaršou vlajkou na svete – jej prvý vzhľad bol prvýkrát použitý v roku 1219, a taký ho poznáme dodnes. Je nezákonné, ak v Dánsku spálite vlajku iného štátu, avšak ak spálite tú dánsku, nič sa nedeje a máte iba "problém".

Už ste cestovali vlakom pod vodou? Ak nie v Dánsku môžete zažiť podmorskú jazdu, a to vďaka najdlhšiemu kombinovanému mostu v Európe. Tento šestnásť kilometrový most spája železnicu a cestu a jeho súčasťou je aj podmorský tunel, ktorý spája Kodaň so švédskym Malmö.

Ďalším naj je najznámejší rozprávkar Hans Christian Andersen, ktorého pozná hádam každý. Tento významný spisovateľ napísal za svoje posledné 3 roky života až 24 rozprávok medzi nimi boli napríklad Malá morská panna, Škaredé káčatko, Statočný cínový vojačik alebo Cisárove nové šaty. Andersen bol okrem iného aj paranoidný strachopud, ktorý pri sebe stále nosieval dlhé lano, ktoré ho malo zachrániť pri vzniku požiaru. Traduje sa, že pri požiari na lodi mu zomrela jeho priateľka a ak by mala pri sebe lano, zachránila by sa. Práve preto s ním bolo lano všade, dokonca aj vtedy, keď išiel s priateľmi na pivo alebo do divadla.

Hans Christian Andersen

Čo o Dánsku (ne)viete?

Ako sme už spomínali, Dánsko je krajinou neobmedzených možností a o jeho zaujímavostiach by sme mohli písať donekonečna. Prinášame vám v skratke niekoľko, o ktorých ste možno nevedeli:

  • Dáni neporušujú pravidlá a absolútne neprechádzajú na červenú.
  • Vypijú až 4 kávy denne a jedia pečivo každý deň.
  • V Dánsku je viac bicyklov a prasiat ako ľudí.
  • V Dánsku majú tradične budovy maximálne šesť poschodí.
  • Najvyšší bod Dánska – Møllehøj sa nachádza vo výške iba 170 metrov nad morom. Dokonca aj „nízko ležiaca krajina“ – Holansko má vyššie vrchy.
  • Známe stavebnice LEGO vyrába dánska rodinná spoločnosť LEGO Group a jednou z najznámejších atrakcií v Dánsku je Legoland, ktorý ročne navštívi viac ako 1,5 milióna ľudí.
  • Skype, obľúbený program na telefonovanie cez internet vznikol v Dánsku.
  • Bluetooth je pomenovaný po druhom dánskom kráľovi Haraldovi I. Bluetooth.
  • Ak ste v Dánsku aj po dovŕšení 25. roku života stále slobodný, na narodeniny vás od hlavy po päty posypú škoricou.
  • Americký Disneyland vznikol na motívy slávneho zábavného parku Tivoli v Kodani.

Zábavný park Tivoli

Mali ste už príležitosť navštíviť Dánsko? Čo vás prekvapilo, potešilo? Podeľte sa o svoje zážitky v komentároch.

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *