Ako správne skloňovať slovo „pamäť“? Zapamätajte si, čo je správne

Simona Pralovska Ciferník21.03.2023 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: < 1 min.
Z pamäte, z pamäti, spamäti
Čas čítania < 1 minúta

Hneď na úvod vám prezradíme, že spisovné sú obe možnosti – pamäti aj pamäte. V čom teda tkvie ten slovenčinársky háčik? O tom bude dnešná Lexika spisovne.

Skloňovanie slova pamäť

Slovo pamäť môžeme – netypicky – skloňovať podľa dvoch vzorov. V závislosti od významu buď podľa vzoru dlaň, alebo kosť.

Ginko na zlepšenie pamäti

Ak hovoríme o pamäti ako o zásobe vnemov, ktoré sa môžu vybaviť alebo „schopnosti uchovávať a vybavovať si vnemy“, skloňujeme podľa vzoru kosť. Genitív má teda podobu (do) pamäti.

  • Dnešné tlmočenie sa mi vrylo do pamäti.
  • Archív Ústavu pamäti národa obsahuje cenné dokumenty. 

Zvýšenie operačnej pamäte

Podstatné meno pamäť poznáme aj vo význame počítačovej pamäte, resp. „technického zariadenia na zápis a uchovanie informácií“. V takomto prípade na skloňovanie slova pamäť použijeme vzor dlaň, teda v genitíve (do) pamäte.

  • Preklady sa automaticky ukladajú do pamäte počítača každé 3 minúty.
  • IT technik vyriešil poruchu operačnej pamäte.

Čerešnička na záver – spamätiz pamäti

Ak chceme vyjadriť, že niečo vieme zreprodukovať bez použitia predlohy, použijeme príslovku spamäti (teda nie z pamäti – podstatné meno v spojení s predložkou). Príslovku spamäti píšeme spolu, podobne ako naspamäť či popamäti.

  • Preklady krátkych zmlúv robí spamäti.
  • Preklad toho výrazu sa mi vybavil z pamäti.

Máme za sebou ďalší slovenčinársky problém, ktorého riešenie odteraz budete vedieť spamäti.

 
Simona Pralovska
Simona Pralovska
Vendor manager

Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *