Na čo sa oplatí využiť Google Prekladač?

Michal Kmeť Ciferník29.09.2015 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 3 min.
Na čo sa oplatí využiť Google Prekladač

Priznajme si to – internet sa pre nás stal vášňou a dennodennou nevyhnutnosťou. Väčšinu pracovného i voľného času premailujeme, prechatujemepregúglujeme.

Pri množstve aktivít pritom využívame vyhľadávací nástroj Google. Hádam najrozšírenejší a najobľúbenejší nástroj poskytuje bežnému používateľovi okrem pokročilého vyhľadávania (dokonca umožňuje klásť otázky, napr.: „Čo robiť, keď sa vymknem?“) aj ďalšiu širokú škálu užitočných nástrojov. Po kliknutí na pravý horný roh stránky google.sk alebo google.com nám prehliadač ponúkne individualizáciu vlastného účtu. E-mail, Google+, kalendár, zdieľanie rôznych typov dokumentov (naše virtuálne úložisko a zálohovanie v jednom), vytvorenie webovej stránky, diskusných skupín, inzercia – to je len časť možností nástroja, ktorého uplatnenie ocení nielen domáci používateľ.

Dnes svoju pozornosť zameriame na službu Google Prekladač. Zaujímajú nás možnosti a limity jej využitia, ako aj kvalita výstupu. Čo Google Prekladač, okrem iného, dokáže?

  • Rozozná jazyk textu,
  • preloží skopírovaný text, pričom ho môžete zdieľať e-mailom, na Twitteri alebo Google+,
  • preloží rukou písaný text (aplikácia je dostupná aj v mobiloch s Androidom),
  • preklad Vám prečíta,
  • preloží obrázky a videá (mobily s Androidom),
  • po zadaní webovej adresy kliknutím na preložiť preloží webové stránky,
  • tlmočí v reálnom čase (služba dostupná v češtine),
  • prekladá SMS (mobily s Androidom).

Bude pre Vás výstup z Google Prekladača užitočný?

To závisí od typu textu, jazykovej kombinácie a použitia. V zásade je využitie prekladu hlavne informačné, príjemca pochopí zmysel, no vety by ako rodený hovoriaci formuloval inak:

Ukážka prekladu z Google Prekladača

My sme si Google Prekladač otestovali na preklade prejavu Angely Merkelovej v Bundestagu z 9. septembra 2015:

Zdrojový text prekladu prejavu Angely Merkel

Google prekladu prejavu Angely Merkel do slovenčiny

V porovnaní vidíme vydarený preklad idiómu: „To stojí za všetko úsilie.“, no na druhej strane absolútne nepochopené: „tento problém je dlhodobý, a to je skvelé“ namiesto „a je veľký“. Ďalej Prekladač navrhuje, aby sme pri riešení utečeneckej krízy „boli kreatívni“. Posúdenie adekvátnosti necháme na Vás.

Aké je praktické využitie Google Prekladača?

Prekladač využijeme všade tam, kde je potrebné rýchlo získať informáciu v cudzom jazyku, či už ide o preklad obrázkov v mobiloch, informačný preklad webovej stránky alebo preklad nášho textu. Prekladač nekladie dôraz na presnosť a formu, oboznámime nás ale s približným významom. Z hľadiska kvality je ho vhodné využívať zväčša súkromne. Preklad z oblasti práva, medicíny, ekonómie, techniky a pod. by sme preto Google Prekladaču určite nezverili.

Ako si overiť správnosť prekladu?

Pri preklade do cudzieho jazyka si overte kontextovú zhodu zadaním celého výrazu v úvodzovkách do Google Prehliadača. Ak sa zobrazí len zopár výsledkov, heslo pravdepodobne nebude správne.

V prípade pochybností pri preklade do slovenského jazyka využite stránku Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra – www.juls.savba.sk – alebo stránku Elektronického lexikónu slovenského jazyka – www.slex.sk/index.asp.

Aké sú ďalšie voľne dostupné prekladače?

Vyššie spomenutý prejav Angely Merkelovej sme zadali aj do ďalších prekladačov, ktoré ponúkajú aj slovenský jazyk: www.prekladacviet.sk, www.prekladac.net, www.prekladac.org. Výsledok bol podobný, ak nie horší, ako pri preklade cez Google Prekladač. Niektoré stránky navyše obmedzovali rozsah zadaného textu na 500 znakov.

Prečo využívať práve Google Prekladač?

Google má momentálne v ponuke 90 jazykov, teda prekladá v neuveriteľných 4005 (!!!) jazykových kombináciách. Táto užitočná služba je dostupná zdarma a oproti iným strojovým prekladačom pokrýva najširšiu škálu možností. Pri slovenskom jazyku, ktorý je prevažne flektívneho charakteru, „bojuje“ Prekladač so skloňovaním, vidmi a ustálenými slovnými spojeniami. Neľahký boj zvláda celkom dobre a lámanou slovenčinou prekladá všetko, čo si zmyslíme. Terminologická databáza sa postupne rozširuje, preto do budúcnosti veríme v lepšie výsledky. Strojový preklad zatiaľ nevie v plnej miere nahradiť prekladateľa, ktorý pracuje s kontextom, prihliada na zámer autora a zrozumiteľnosť textu pre príjemcu. Pre bežné, súkromné použitie je Google Prekladač vhodný, s odbornými prekladmi Vám radi pomôžeme my 😉.

Michal Kmeť
Managing director

S prekladateľským odvetvím som sa prvýkrát stretol v roku 1993, keď môj otec založil spoločnosť LEXIKA a od ja som na bicykli roznášal texty na preklad našim prekladateľom. Vo firme som postupne prešiel takmer všetkými pozíciami. Štyri roky som pôsobil ako prezident Asociácie prekladateľských spoločností Slovenska, v súčasnosti som členom predsedníctva Európskej asociácie prekladateľských asociácií – EUATC. Aktívne sa zúčastňujem na odborných podujatiach v oblasti prekladateľského a lokalizačného odvetvia. Spolu s kolegami z Česka, Maďarska a Rakúska som spoluzakladal a organizujem konferenciu Meet Central Europe.

Čítaj viac

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *