Svojim alebo svojím? Kedy píšeme dlhé í a kedy krátke i

Lukáš Slovák Ciferník30.10.2020 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
ako správne písať zámená svojim a svojím
Čas čítania 2 min

Niektoré slová nás doslova prenasledujú a aspoň párkrát za týždeň dumáme nad tým, ako ich správne a spisovne napísať. Medzi takéto slová nepochybne patria zámená svojim/svojím či mojim/mojím.

Poďme sa pozrieť, ako sa raz a navždy naučiť správne skloňovanie privlastňovacích zámen. Na záver sme si pre vás pripravili krátky kvíz.

Povedali naši vašim, aby prišli vaši k našim...

Pri skloňovaní privlastňovacích zámen môj, tvoj, svoj, náš a váš môže dĺžeň poriadne zamotať situáciu, a to najmä pri inštrumentáli jednotného čísla a datíve množného čísla.

Možno ste to nevedeli, no aj zámená majú svoje vzory. Konkrétne privlastňovacie zámená tvoj, váš, náš a zvratné zámeno svoj, sa skloňujú podľa vzoru môj. Pre tých, ktorí nemajú radi siahodlhé poučky, ponúkame skrátenú verziu, ako to s písaním i/í je:

 • dlhé í – má len inštrumentál v jednotnom čísle;
 • krátke i – má datív v množnom čísle a inštrumentál v množnom čísle.

Tvar jednotného čísla v datíve problém s i/í nemá, avšak treba byť pozorný aj tu, pretože správny tvar je nášmu autu, vášmu zamestnancovi, nie našemu autu, vašemu zamestnancovi.

Ako si zapamätať, kedy píšeme svojim a kedy svojím?

Teraz nám je správne písanie i/í v privlastňovacích zámenách všetkým jasné, ale poznáme to... Zajtra budeme túto dilemu riešiť od začiatku. Ako si to teda zapamätať raz a navždy?

Užitočnou pomôckou je riadiť sa podľa opytovacieho zámena:

 • pri inštrumentáli sa pýtame (s) kým? (s) čím? Už v samotnej otázke máme dĺžeň. Rovnako ho potom nájdeme aj v odpovedi – s mojím priateľom, pred naším domom, za svojím stolom.
 • Na otázku komu? čomu? budeme potom v datíve množného čísla odpovedať mojim priateľom, našim domom, svojim stolom.

Pomôcť si môžete aj známou detskou riekankou z úvodu nášho článku: Povedali naši vašim, aby prišli vaši k našim. Ak neprídu vaši k našim, tak neprídu naši k vašim. Všade máme datív množného čísla (komu?), všade teda máme krátke i.

Kedy píšeme „so svojími“ s dlhým í?

Toto si zapamätáte celkom jednoducho – nikdy.

Všetky pádové prípony množného čísla privlastňovacích zámen -i, -ich, -im, -imi píšeme s krátkym i: od svojich kolegov, k svojim kolegom, o svojich kolegoch, so svojimi kolegami.

Opakovanie je matkou múdrosti

Na záver ponúkame sľúbený kvíz, v ktorom si môžete otestovať vaše znalosti.
Trúfnete si? 💪

Do kina idem s ......... bratom.
Pred .......... dverami čaká poštár.
Všetko najlepšie k ........... narodeninám!
......... kolegom poďakoval za dobre odvedenú prácu.
Pod ......... oknom breše pes.
Ponúknem to ........... kamarátom.
Na dovolenku odcestovala so .......... manželom.
Súhlasím s ........ obchodnými podmienkami.
Správne písanie privlastňovacích zámen (svojim/svojím)
Dosiahli ste {{userScore}} správnych odpovedí z {{maxScore}}.
{{title}}
{{image}}
{{content}}

Akú pomôcku používate vy, aby ste si zapamätali, ako správne napísať zámená svojim a svojím? Tipy nám napíšte v komentároch. 🙂

 
Lukáš Slovák
Lukáš Slovák
Project manager

V LEXIKE som svoju kariéru začal v roku 2016 ako asistent projektových manažérov a s prestávkami na pracovno-jazykové pobyty v USA a Taliansku som postupne dokončil štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii angličtina-taliančina. Následne som prešiel na pozíciu projektového manažéra. Prekladaniu a prekladom som sa aktívnejšie venoval od roku 2014, momentálne však na ne neostáva priestor, tak si radšej prečítam dobre preloženú (či nepreloženú) knihu. Moje pozadie mi umožňuje detailne spracovať a riadiť projekty a vyhovieť i netradičným požiadavkám našich klientov. S prekladateľmi sa rád pozhováram aj na/o niektorej z „jazykových“ rovín.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku
 1. Jan píše:

  Snaha bola dobrá, prvá časť je jasná každému, ale ďalšia časť textu to opäť skomplikovala.

  Užitočnou pomôckou je riadiť sa podľa opytovacieho zámena:

  * pri inštrumentáli sa pýtame (s) kým? (s) čím? Už v samotnej otázke máme dĺžeň. Rovnako ho potom nájdeme aj v odpovedi – s mojím priateľom, pred naším domom, za svojím stolom.
  (ak má byť pomôcka naozaj užitočná – už v samotnej otázke máme dĺžeň – pripomeňte, že hoci (s) kým? (s) čím? sa pýtame v jednotnom i množnom čísle, teda aj tam máme v otázke dĺžeň, dlhé í v odpovedi platí len v jednotnom čísle)
  * na otázku komu? čomu? budeme potom v datíve množného čísla odpovedať mojim priateľom, našim domom, svojim stolom.
  (toto je úplne v poriadku, datív má krátku odpoveď – a hotovo :))

  Pomôcť si môžete aj známou detskou riekankou z úvodu nášho článku: Povedali naši vašim, aby prišli vaši k našim. Ak neprídu vaši k našim, tak neprídu naši k vašim. Všade máme datív množného čísla (komu?), všade teda máme krátke i.
  (toto je dobrý príklad len pre tých, ktorí rozumejú, pre ostatných je mätúci – všimnite si niekedy v diskusiách, že ľudia píšu s ľahkosťou naší/vaší a odlíšiť podstatné meno od zámena je pre nich úloha v podstate nepochopiteľná)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *