Produktivita práce: Na ktorú časť dňa si naplánovať najnáročnejšie úlohy?

Dominik Parajka Ciferník20.04.2023 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 3 min.
Produktívna časť dňa

Zdá sa vám, že počas dňa nepracujete dostatočne efektívne, odbiehate k nepodstatným činnostiam, produktivita práce klesá a neviete sa dobre sústrediť na dôležité úlohy?

Príčinou môže byť to, že svoje plány nemáte zladené s biorytmom, respektíve, naladením mozgu. Ten totiž nepracuje od rána do večera rovnako. Vedci skúmali, v ktorých časoch je najproduktívnejší a naopak, kedy je jeho výkonnosť nižšia.

Súvislosť s hormónmi

Ľudské telo je do veľkej miery ovplyvňované hormónmi. Po zobudení narastá hladina stresového hormónu – kortizolu. To však nie je na škodu. Jeho úlohou je totiž maximalizovať pozornosť mozgu a zvýšiť aktivitu jednotlivých sústav v organizme.

V praxi to znamená, že približne po pol hodine od zobudenia je telo pripravené podávať svoj najlepší výkon. Práve tento čas je dobré využiť na rôzne fyzicky alebo psychicky namáhavé aktivity.

Ktorá časť dňa je najproduktívnejšia?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Hoci pre mnohých je to čas medzi 7:00 a 12:00 hodinou, neplatí to rovnako pre všetkých. Dôvodom je, že každý z nás sa riadi iným cirkadiálnym rytmom. Ten určuje, kedy sme aktívnejší, dokážeme sa lepšie sústrediť a naopak, kedy naša energia klesá. Podľa toho môžeme ľudí zaradiť do tzv. chronotypov.

Základné chronotypy: ranné vtáča a nočná sova

Mozgy týchto skupín ľudí sa riadia odlišnými biorytmami.

Ranné vtáčatánajproduktívnejšie dopoludnia, popoludní sa efektivita ich práce postupne znižuje. Tomuto typu vyhovuje tradičná pracovná doba.

Nočné sovy sa ráno prebúdzajú ťažšie a dosahujú najvyššiu produktivitu práce ku koncu dňa, teda v poobedných až večerných hodinách. Niektoré štúdie naznačujú, že nočné sovy sú kreatívnejšie.

Existujú aj ďalšie chronotypy?

Je možné všetkých ľudí rozdeliť do dvoch skupín? Štúdia z roku 2020 skúmala rozdiely v biorytmoch takmer 2 300 účastníkov. Na základe výsledkov vedci okrem ranného vtáčaťa (ranný typ) a nočnej sovy (večerný typ) identifikovali ďalšie 4 chronotypy.

  • Typ aktívny počas dňa po prebudení má nízku hladinu energie, ktorá postupne rastie, dosahuje vrchol v strede dňa a následne opäť klesá.
  • Typ ospalý počas dňa je aktívny hneď ráno, uprostred dňa mu energia klesá a opäť rastie večer.
  • Vysoko aktívny typ – sa vyznačuje vysokou aktivitou počas celého dňa.
  • Stredne aktívny typ – má počas celého dňa nízku hladinu energie.

Spoznajte svoj biorytmus

Skúste si na sebe spraviť jednoduchý pokus. Jeden deň doobedie venujte najnáročnejším úlohám, ktoré si vyžadujú vašu maximálnu pozornosť a na poobedie si nechajte jednoduchšie aktivity. Na druhý deň poradie vymeňte. Zrejme sami ľahko pocítite, v ktorých časoch sa vám pracovalo lepšie a v ktorých ste nedokázali podať najlepší výkon.

Ako si rozvrhnúť aktivity počas dňa?

Keď poznáte svoj biorytmus, aktivity počas dňa si rozvrhnete jednoducho. Pripravte si zoznam úloh, ktoré vás čakajú.

Úlohy v zozname si rozdeľte podľa náročnosti na dve alebo tri skupiny. Medzi najnamáhavejšie zaraďte tie, ktoré si vyžadujú vašu stopercentnú pozornosť, musíte pri nich veľa uvažovať a závisí od nich vaše živobytie. V harmonograme dňa si ich naplánujte na čas, keď je vaša produktivita práce najvyššia.

K menej náročným aktivitám obvykle patria opakujúce sa monotónne činnostivystavovanie faktúr, riešenie drobnej administratívy, nákupy či domáce práce. Pri týchto úlohách zrejme nepotrebujete veľa energie a môžete ich robiť takpovediac kedykoľvek. Preto je vhodné pustiť sa do nich, keď je vaša produktivita nižšia.

Tip: Ak si chcete zachovať čo najvyššiu produktivitu počas celého dňa, robte si pravidelné prestávky, na 5 – 10 minút. Tie však nevyužívajte na prokrastináciu. Doprajte si počas nich nenáročné cvičenie, napite sa a najedzte. Takéto krátke „dobitia bateriek“ dokážu významne zlepšiť vašu efektivitu práce.

Aký chronotyp sú prekladatelia?

Pred časom sme robili menší prieskum aj medzi našimi prekladateľmi. Pýtali sme sa ich, kedy najradšej pracujú. Odpovede sme získali od takmer stovky prekladateľov.

Zistili sme, že štvrtina z nich sú ranné vtáčatá. Ďalšiu štvrtinu tvorili nočné sovy. Veľká časť ostatných prekladateľov uviedla, že prekladajú kedykoľvek, keď majú čas.

Ako ste na tom vy? Patríte medzi ranné vtáčatá, nočné sovy alebo je váš biorytmus úplne odlišný? Napíšte nám do komentárov.

 
Dominik Parajka
Dominik Parajka
Junior Copywriter

Ako copywriter som začal v Lexike pôsobiť počas roku 2021. Online marketingu, blogom a textom na weby sa ale venujem už viac ako 5 rokov. Bavia ma cudzie jazyky, venujem sa predovšetkým angličtine. Tú som si obľúbil už v detstve, keďže počas základnej školy som žil takmer rok v Anglicku. Mám rád spoznávanie cudzích národností a ich kultúr.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *