O radoch a radách, variantoch, venčení a závetoch – alebo Anička nie je vanička – Lexika spisovne

LEXIKA Ciferník31.08.2016 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.
Anička_vanička_obrázok_Lexika
Čas čítania 2 min

Dnešná Lexika spisovne pomôže tým, ktorí si nevedia dať rady, keď vidia dlhé rady. Pozor, pozor, len sa nepredbiehať! Je veľa variant alebo variantov? A na záver – závet. Ako to vlastne všetko je? Dobrá rada nad zlato :).

Postavte sa za mňa do rady či radu?

Predbiehate sa alebo ste predbiehaný? Potom toto občas začujete alebo vyslovíte. Rada je poučenie, odporúčanie, návod. Rad je skupina ľudí, vecí usporiadaných do línie za sebou alebo postupne, resp. skupina so spoločnými vlastnosťami. Postavte sa teda do radu a čakajte, medzitým vám azda zdvihne náladu náš blog o nevydarených reklamných sloganoch. ;).

Postaviť sa do radu_obrázok_Lexika

Variant alebo varianta

Stretávame sa s tým každý deň: na výber je toľko variantov a dokonca variant. V Čechách si vyberiete z variant, na Slovensku je to ten variant, tie varianty, s tými variantmi.

Bohemizmov je v našom jazyku veru neúrekom. Venčiť vám ale zakazovať nebudeme, hoci by sme, podľa slovenčinárov, mali. Chodiť von je správne. Alebo vetraťvyvádzať psa :).

Venčiť psa_Lexika

Závet alebo záveť

Strýkovia z Ameriky občas vo filmoch zanechajú závet, mnohými vyslovované ako záveť. Závet skloňujeme podľa vzoru dub – závet, závetu, závety. Chlap, hrdina, dub, stroj a kuli – ruku na srdce, pamätáte si to ešte?

Amerika_obrázok_Lexika

Zišiel vám na um nejaký ďalší príklad chybne používaného výrazu v slovenčine? Pridajte svoj komentár a prispejte do Lexika spisovne aj vy.

 
prekladateľská agentúra LEXIKA
LEXIKA

Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *