/ +421 2 5010 6700 Po – Pi: 8.00 – 18.00 hod.

6 tipov, ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk

Existuje množstvo techník, overených tipov a dobrých rád ako čo najlepšie zvládnuť cudzí jazyk. Prinášame Vám niekoľko z nich.

Diana Čameková Ciferník21.07.2015 Pre prekladateľov Čas čítania: 2 min.
Slovníky na poličke

Znalosť cudzieho jazyka nepochybne zvyšuje vašu kvalifikáciu a cenu na trhu práce. Ak si zaplatíte intenzívny kurz so špičkovým lektorom, urobíte pre svoj cieľ určite veľa. Existuje množstvo podporných nástrojov a taktík, vďaka ktorým sa budete učiť ešte rýchlejšie a efektívnejšie.

Začnite tým, že zapojíte cudzí jazyk do svojho každodenného života. Stanovte si malé ciele – nájdite, zapíšte a zapamätajte si 7 nových slovíčok denne. Pri 2 000 cudzích slovách ovláda človek jazyk na komunikačnej úrovni. Vy sa ich za jediný rok naučíte 2 555!

Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako si učenie zjednodušiť. Možno vám to nepôjde úplne bez námahy, ale výsledok bude stáť zato!

1. Začítajte sa

Či už ste knihomoľ alebo nie, čítanie je tým najefektívnejším spôsobom, ako sa s cudzím jazykom zžiť. Jazykové učebnice sú len prvým krokom. Ak sa úspešne prelúskate základmi, budete môcť sledovať zahraničné spravodajstvo, čítať lifestylové články aj inde ako na slovenských portáloch a prečítať si svoju obľúbenú knihu v origináli.

 2. Pozrite si dobrý film

Spojte príjemné s užitočným a pustite si film v cudzom jazyku s titulkami (alebo aj bez nich). Ak ste doteraz aktívne nekomunikovali, bude sa vám zdať, že ničomu nerozumiete. Obraz vám ale napomôže a okrem jazyka budete vnímať aj reálie danej kultúry. Napríklad kvôli filmu „Il Mostro“ od talianskeho režiséra Roberta Benigniho sa veru oplatí naučiť sa po taliansky! Nasmejete sa tak, ako už dávno nie.

3. Spríjemnite si deň hudbou

Prekladajte si texty piesní a spievajte si s ich interpretmi. Karaoke stránky s klipmi vám a vašim známym večer zaručene zlepšia náladu a slovíčka so správnou výslovnosťou sa vám nepochybne dostanú do pamäte.

4. Bavte sa s cudzincami

Ak máte možnosť stretávať sa s cudzincami, využívajte ju čo najčastejšie. Veľa sa naučíte už len počúvaním a rýchlo sa odhodláte aj na prvú nesmelú konverzáciu. Alternatívou je aj písanie si. Na internete existuje množstvo četovacích fór, kde si ľahko nájdete virtuálnych „priateľov“.

5. Nastavte sa na cudzí jazyk (áno, aj telefón, účet na počítači a sociálnych sieťach)

Toto nenáročné riešenie vám pomôže viac, ako si myslíte. Telefón a počítač používate denne a intuitívne s nimi viete pracovať. Keď si zmeníte jazyk, automaticky budete mať na očiach nové slovíčka. Nie je ich síce veľa, ale na začiatok to stačí. A hlavne – na cudzí jazyk ste naladení počas celého dňa.

6. Majte poruke slovníček

Každé neznáme slovíčko si vyhľadajte a zapíšte. Vráťte sa do školských čias, keď ste písali rukou. Zaveďte si slovník, ktorý vás bude sprevádzať na cestách. Strany slovníka preložte uprostred (originál – preklad). Slová si zapisujte priebežne, zapamätáte si ich oveľa jednoduchšie.

Na štúdium cudzieho jazyka nie je nikdy neskoro. Začnite už dnes, napr. siedmimi slovíčkami denne. Dovtedy sa ale pokojne obráťte aj na nás. 

 

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *