Najlepšie aplikácie na učenie sa cudzích jazykov

Olena Micovčinová Ciferník25.05.2020 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 5 min.
najlepšie mobilné aplikacie na učenie sa jazykov
Čas čítania 5 min

Dnešná doba ponúka naozaj veľa možností, ako sa učiť nové jazyky doma od nuly alebo sa v nich zdokonaľovať. A tým myslíme naozaj zaujímavé spôsoby učenia sa jazykov, a nie otrocké memorovačky slovíčok a čítanie školských učebníc (aj keď ich silu v žiadnom prípade netreba podceňovať).

V súčasnosti sa veľkej obľube tešia mobilné aplikácie, prostredníctvom ktorých sa môžete naučiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne. Vyberať je naozaj z čoho, tak sa na to poďme spoločne pozrieť.

duolingo logo Duolingo

Aplikácia na učenie sa jazykov DuolingoZdroj: play.google.com

Kreslená zelená sovička patrí medzi najpopulárnejšie interaktívne jazykové aplikácie a je určená najmä pre začiatočníkov. Výučba je rozdelená na lekcie, ktoré sú tematicky zoskupené v rámci zoznamu zručností. Na zlepšenie vašej slovnej zásoby a gramatiky stačí 20 minút denne. Pomocou aplikácie sa môžete učiť niekoľko jazykov naraz.

Duolingo za svoj úspech vďačí najmä hravej forme výučby. Po každej úspešne ukončenej lekcii získate body a naopak, ak spravíte chybu, prídete o jeden život. V prípade, že stratíte všetky životy, lekciu si musíte zopakovať.

Výhodou je, že ak už nejaké základy jazyka máte, nemusíte začínať od nuly (aj keď opakovanie je matkou múdrosti). Po počiatočnom výbere jazyka vám aplikácia ponúkne možnosť spraviť si test znalosti daného jazyka. Na základe jeho výsledku vás potom Duolingo automaticky presmeruje na lekciu zodpovedajúcu vašej úrovni jazykových zručností.

Pre niektorých užívateľov môže byť nevýhodou, že pre používanie aplikácie je potrebná znalosť angličtiny. Postupne však v aplikácii pribúdajú ďalšie jazykové verzie a dnes sa tak môžete učiť (zatiaľ iba) po anglicky aspoň v českom rozhraní. Čoskoro sa snáď dočkáme aj slovenčiny.

Busuu logo Busuu

Aplikácia na učenie sa jazykov Busuu
Zdroj: www.busuu.com

Aplikácia Busuu je naozaj multifunkčná – môžete si zvoliť lekcie na rôzne témy. Je založená na tvorbe viet, pričom je potrebné dbať na ich gramatickú správnosť. Naučené slovíčka si môžete neustále opakovať – nachádzajú sa v špeciálnom okienku spolu s prekladom. Na precvičovanie máte na výber rôzne testy. Busuu navyše ponúka možnosť nechať si vytvoriť študijný plán či komunikovať s rodenými hovoriacimi v rámci komunity.

babbel logo Babbel

 Aplikácia na učenie sa jazykov Babbel
Zdroj: play.google.com

Babbel je o niečo drahšia jazyková aplikácia, ale o to užitočnejšia. Funguje na princípe opakovania výrazov. Aplikácia ich rozoznáva a určí, či ste ich vyslovili správne. Môžete si aj „zachatovať“, a tak si precvičiť svoje jazykové zručnosti v praxi. Na zopakovanie vedomostí si môžete vybrať formu, na ktorú máte práve vhodné podmienky  – písanie, počúvanie, rozprávanie. V aplikácii si môžete určiť, kedy sa chcete učiť (dni a hodinu). V správny čas sa vám aplikácia pripomenie.

memrise logo Memrise

Aplikácia na učenie sa jazykov Memrise
Zdroj: play.google.com

Memrise zvolil podobne hravú formu ako aplikácia Duolingo. Vašou úlohou je nazbierať dostatok bodov, ktoré získate správnym preložením slovíčok a viet. Súčasťou aplikácie sú rôzne hry na precvičenie vašej rýchlosti, zložitých slovíčok i počúvania.

Vybrať si môžete z 23 prevažne európskych jazykov. Plusom je, že v aplikácii nájdete aj krátke ukážky toho, ako určité frázy vyslovujú rodení hovoriaci daného jazyka.

Rosetta Stone logo Rosseta Stone

Aplikácia na učenie sa jazykov Rosetta StoneZdroj: play.google.com

Aplikácia Rosseta Stone vznikla v roku 1992 ako počítačová aplikácia. Niet divu, že s rozvojom technológií pribudla aj verzia pre smartfóny. Podobne ako predošlé aplikácie, aj táto využíva systém učenia sa pomocou kartičiek s obrázkami, audio ukážok a tiež rozpoznávanie reči na trénovanie výslovnosti. Pôsobí však „formálnejšie“ a menej hravo ako napríklad Duolingo. Ak to však s učením sa jazykov myslíte vážne, určite to nie je prekážka, práve naopak.

Prvú lekciu si môžete vyskúšať zadarmo a ak sa vám aplikácia zapáči, môžete si zvoliť predplatné na 3, 12 alebo 24 mesiacov. Novinkou tejto aplikácie je, že si môžete zvoliť predplatné obsahujúce všetkých 24 jazykov a ľubovoľne ich kombinovať.

clozemaster logo Clozemaster

Aplikácia na učenie sa jazykov Clozemaster
Zdroj: play.google.com

Slovo „Clozev angličtine označuje spôsob učenia sa jazyka, pri ktorom do vety dopĺňate chýbajúce slová. Výhodou jazykovej aplikácie Clozemaster je, že slová vidíte použité priamo vo vete. Pod kožu sa vám tak okrem samotných slovíčok dostane aj gramatika a zloženie viet.

Druhým pozitívom je, že si v aplikácii môžete označiť slová, ktoré si neviete zapamätať a chcete si ich opakovať častejšie alebo naopak tie, ktoré by vám aplikácia zobrazovať nemala, pretože ich ovládate alebo pre vás nie sú relevantné. Tým sa učenie stáva ešte efektívnejším.

Hellotalk logo HelloTalk

Aplikácia na učenie sa jazykov Hello TalkZdroj: play.google.com

Jazyky nám slúžia na to, aby sme v nich mohli komunikovať. A práve na trénovanie komunikácie bola stvorená aplikácia HelloTalk. Vďaka tejto aplikácii môžete hovoriť s ľuďmi z celého sveta prostredníctvom textových správ alebo hlasových nahrávok. V písomnej komunikácii aplikácia, resp. váš náprotivok kontroluje správnosť viet a v prípade potreby navrhne ich opravu.

lingo logo LinGo Play

Aplikácia na učenie sa jazykov LinGo PlayZdroj: play.google.com

Pre súťaživejšie typy tu máme aplikáciu LinGo Play, ktorá ponúka na výber takmer 30 jazykov. V rámci angličtiny si dokonca môžete zvoliť medzi britským a americkým variantom. Podobne ako ostatné aplikácie, aj táto obsahuje množstvo rozličných lekcií, v ktorých pomocou kartičiek napredujete v znalosti jazyka.

Od ostatných spomenutých aplikácií sa líši práve súťažnou formou. Prostredníctvom online hier môžete súperiť so svojimi priateľmi alebo s používateľmi aplikácie z celého sveta.

Koľko chutí, toľko aplikácií. V dnešnom modernom svete, v ktorom existuje aplikácia snáď na všetko, si môžete vybrať z množstva online aplikácií. Treba si len nájsť tú, ktorá najlepšie splní vaše očakávania. Svet cudzích jazykov na vás už čaká. 😉

Vyskúšali ste niektorú aplikáciu na vlastnej koži? Obľúbili ste si inú, ktorú v článku nespomíname? Podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch. 

 
Olena Micovčinová
Olena Micovčinová
Project manager

Po skončení vysokej školy som nemala jasnú predstavu, kam povedú moje ďalšie kroky. Vedela som však, že do práce chcem chodiť s radosťou a hlavne robiť to, čo ma bude baviť. V roku 2016 som nastúpila do LEXIKY a moje požiadavky na prácu sa naplnili. Pracujem na pozícii projektového manažéra a medzi moje každodenné povinnosti patrí spracovanie dopytov na bežné (neúradné) preklady, tlmočenia a výnimočne aj úradné preklady. Neustále som v kontakte s prekladateľmi, zákazníkmi a zahraničnými agentúrami, vďaka čomu je moja práca dynamická a zaujímavá.

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku
  1. Slavomír Smolko píše:

    Dobrý deň, ďakujem za zaujímavé návrhy aplikácii. Skúšal som Duolingo aplikáciu v rámci učenia sa španielskeho jazyka, ale narážal som občas na mantinely mojej minimálnej znalosti angličtiny. Existuje nejaká aplikácia, ktorá prekladá otázky do slovenčiny, aby som vedel, vo sa má aplikácia pýta a popri španielčine nemusel manévrovať s prekladom angličtiny?
    Ďakujem za odpoveď.
    Prajem pekný deň.

  2. Ľubomír píše:

    Ten istý problém mám aj ja 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *