Spoznajte 8 techník, ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova

Simona Pralovska Ciferník09.04.2020 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 3 min.
ako sa efektívne učiť cudzí jazyk
Čas čítania 3 min

Znalosť cudzieho jazyka nepochybne zvyšuje vašu kvalifikáciu a cenu na trhu práce. Existuje množstvo jednoduchých spôsobov, vďaka ktorým sa môžete učiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne aj z pohodlia domova.

Prečítajte si niekoľko tipov, ako si učenie zjednodušiť. Nebudeme klamať, úplne bez námahy to nepôjde. Ale ako sa hovorí: bez práce nie sú koláče. Ak učenie sa jazyka zapojíte do svojho každodenného života, výsledok bude stáť za to!

1. Začítajte sa

Či už ste knihomoľ alebo nie, čítanie je najefektívnejším spôsobom, ako sa s cudzím jazykom zžiť. Jazykové učebnice sú prvým krokom, neodporúčame vám ich vynechať. Ak sa úspešne prelúskate základmi, budete môcť sledovať zahraničné spravodajstvo, čítať lifestylové články aj inde ako na slovenských portáloch a prečítať si svoju obľúbenú knihu v origináli. Ak navyše zapojíte aj ďalší zmysel a budete čítať nahlas, slovné spojenia a vety si zapamätáte oveľa rýchlejšie.

2. Majte poruke slovníček

Každé neznáme slovíčko si vyhľadajte a zapíšte. Vráťte sa do školských čias, keď ste písali rukou. Zaveďte si vlastný slovník, ktorý vás bude sprevádzať na cestách. Strany slovníka preložte uprostred (originál – preklad). Slová si zapisujte priebežne, zapamätáte si ich oveľa jednoduchšie.

3. Nastavte sa na cudzí jazyk (áno, telefón, účet na počítači a sociálnych sieťach)

Toto nenáročné riešenie vám pomôže viac, ako si myslíte. Telefón a počítač používate denne a intuitívne s nimi viete pracovať. Keď si zmeníte jazyk, automaticky budete mať na očiach nové slovíčka. Nie je ich síce veľa, ale na začiatok to stačí. A hlavne – na cudzí jazyk ste naladení počas celého dňa.

4. Vyskúšajte mobilné aplikácie

V súčasnosti sa čoraz väčšej obľube tešia mobilné aplikácie. Vybrať si môžete podľa rôznych kritérií: úroveň znalosti jazyka, spôsob učenia sa či aplikácie zamerané na rôzne témy (business, cestovanie a pod.). Aplikáciám na učenie sa cudzích jazykov sa budeme podrobnejšie venovať v samostatnom článku na našom blogu.

5. Spríjemnite si deň hudbou

Každý máme svoje obľúbené piesne, ktoré si spievame spolu s interpretmi. Je to výborný spôsob ako sa naučiť správnu výslovnosť. Pozor však, aby ste neskončili pri „jo ma ha, jo ma so“. Pokiaľ s učením jazyka iba začínate, odporúčame vám nájsť si text v pôvodnom jazyku spolu s jeho prekladom a ak sa vám podarí aj s fonetickým prepisom.

6. Pozrite si dobrý film

Spojte príjemné s užitočným a pustite si film, seriál či video v cudzom jazyku. Zo začiatku si k filmu zapnite aj titulky v rovnakom jazyku. Týmto spôsobom budete jazyk počuť a zároveň uvidíte aj jeho prepis a gramatiku.

Ak ste doteraz v danom jazyku aktívne nekomunikovali, bude sa vám zdať, že ničomu nerozumiete. Začnite preto s jednoduchšími filmami, napríklad s rozprávkami alebo filmami, ktoré dobre poznáte. Cudzí jazyk potrebujete najskôr „dostať do ucha“. Obraz vám pomôže pochopiť dej.

Okrem jazyka budete vnímať aj reálie danej kultúry. Napríklad kvôli filmu „Il Mostro“ od talianskeho režiséra Roberta Benigniho sa veru oplatí naučiť sa po taliansky! Nasmejete sa tak, ako už dávno nie.

7. Rozprávajte sa s cudzincami

Ak máte možnosť stretávať sa s cudzincami, využívajte ju čo najčastejšie. Veľa sa naučíte už len počúvaním a rýchlo sa odhodláte aj na prvú nesmelú konverzáciu. Ak vo svojom okolí nikoho takého nepoznáte, alternatívou je písomná komunikácia. Na internete existuje množstvo četovacích fór, kde si ľahko nájdete virtuálnych „priateľov“.

8. Premýšľajte v cudzom jazyku

Náš mozog sa počas dňa nezastaví, hlavou nám neustále prúdia myšlienky. Či už je to nákupný zoznam, plán na víkend a hoci aj zaujímavý zážitok z rána. Premýšľajte o nich v cudzom jazyku. Takto si jednoducho precvičíte „rozprávanie“ o každodenných situáciách. Ak vám nenapadne niektoré slovíčko, skúste ho opísať.

Ako sa efektívne učiť cudzí jazyk

Či už sa rozhodnete pre samoštúdium alebo vyskúšate intenzívny kurz so špičkovým lektorom, mali by ste dodržať niekoľko základných pravidiel, aby ste sa jazyk učili skutočne efektívne.

  • Pravidelnosť – učeniu sa cudzieho jazyka venujte každý deň niekoľko minút.
  • Učte sa iba jeden jazyk naraz – v opačnom prípade by sa vám mohli nové jazyky začať zlievať. Predtým, než prejdete na ďalší jazyk, mali by ste sa učeniu prvého jazyka venovať aspoň jeden rok.
  • Stanovte si malé ciele – budú vás krok po krôčiku motivovať, aby ste pokračovali. Napríklad si denne nájdite, zapíšte a zapamätajte 7 nových slovíčok. Človek ovláda jazyk na komunikačnej úrovni, ak pozná 2 000 slovíčok. Vy sa ich pri tomto tempe za jediný rok naučíte 2 555.
  • Učenie hrou – zvoľte si spôsoby, ktoré vás bavia. Váš mozog ich nebude vnímať ako povinnosť a učenie sa jazykov nebude taká „otrava“.
  • Kombinujte metódy – každý z uvedených spôsobov posilňuje jazykové zručnosti z inej stránky. Mobilné aplikácie sú často vhodné na naberanie slovnej zásoby, čítanie zlepšuje gramatiku a takisto slovnú zásobu. Vďaka filmom a piesňam si zvyknete, ako jednotlivé slová znejú a ako ich správne vyslovovať. Najťažšie je odhodlať sa ku komunikácii, no bez nej sa nepohnete.
  • A to najdôležitejšie na záver: ZAČNITE – hneď. Nie „zajtra“, nie „od pondelka“, nie „od prvého splnu po letnom slnovrate“.

Na štúdium cudzieho jazyka nie je nikdy neskoro. Vyskúšajte rôzne metódy, nájdite si systém, ktorý vám bude vyhovovať, za úspechy sa odmeňte. Tak čo, začnete už dnes? 😉

 
Simona Pralovska
Simona Pralovska
Vendor manager

Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *