Bezpečne online: Šifrovanie dát

Simona Pralovska Ciferník05.03.2021 Ako na... (tipy a triky) Čas čítania: 2 min.
ako zašifrovať údaje a zariadenia
Čas čítania 2 min

Väčšina z nás má v počítači uložené naozaj citlivé informácie, dokumenty a údaje klientov podliehajúce všeobecnému nariadeniu o ochrane údajov (GDPR).

K predošlým opatreniam z nášho seriálu Bezpečne online, odporúčame pridať ďalší stupeň ochrany – šifrovanie dát.

Prečo je šifrovanie dát dôležité?

Pri odcudzení zariadenia nie je potrebné, aby zlodej poznal vaše heslo. Na to, aby sa dostal k nezašifrovaným údajom mu stačí vymontovať disk a pripojiť ho k inému počítaču.

Ako funguje šifrovanie dát?

Vďaka šifrovaniu sa všetky informácie vo vašom počítači konvertujú na nezrozumiteľný kód, ktorý neoprávnený používateľ bez kľúča nerozšifruje. Pre bežného (oprávneného) používateľa, je používanie zašifrovaného počítača, smartfónu či tabletu bez viditeľných zmien.

Keby ste nešťastnou náhodou stratili počítač alebo by vám ho ukradli, budete mať istotu, že k citlivým údajom sa nik nepovolaný nedostane.

Aplikácia na šifrovanie údaje zakóduje, takže bez zadania hesla ich nebude možné prečítať.

Programy na šifrovanie dát

Počítače s operačným systémom Windows 10 Professional je možné zašifrovať pomocou zabudovaného softvéru MS BitLocker, prípadne môžete využiť softvér od iných dodávateľov.

Z neplatených je to napríklad VeraCrypt, ktorý poskytuje základnú ochranu. Pokročilejšie zabezpečenie nájdete v platených aplikáciách, ktoré ponúka ESETCheck Point či Broadcom.

V počítačoch s operačným systémom macOS je k dispozícii šifrovanie FileVault.

Smartfóny a tablety s operačnými systémami Android a iOS odporúčame šifrovať tiež. Oba systémy majú k dispozícii vlastné šifrovacie nástroje.

Šifrovanie zariadenia si zapnete podľa návodov pre Windows a pre macOS.

Čo je vhodné zašifrovať?

Všetky zariadenia s dôležitými či citlivými údajmi, napríklad:

  • počítač/notebook, smartfón, tablet,
  • externé disky,
  • prenosné pamäťové médiá (USB kľúče, pamäťové karty),
  • úložiská, kde sa uchovávajú citlivé údaje.

Šifrovanie a prenos citlivých dokumentov

Ak zákazníkovi alebo kolegovi zasielate iba jeden dokument, najjednoduchšie je zaheslovať ho priamo v danom programe:

  • MS Word, PowerPoint, Excel: kliknutím na Súbor >> Informácie >> Zabezpečiť dokument,
  • Adobe Acrobat: kliknutím na Súbor >> Ochrana heslom.

Ak chcete heslom ochrániť viac dokumentov, môžete tak urobiť prostredníctvom komprimačných programov ako WinRARWinZip alebo 7-zip. Výhodou je, že nikto nebude môcť bez hesla otvoriť žiadny súbor a takisto ani neuvidí, aké súbory sa v komprimovanom archíve nachádzajú.

Heslo na otvorenie šifrovaného dokumentu posielajte vždy iným kanálom ako zašifrované údaje.

Ak posielate zašifrované údaje e-mailom, heslo pošlite napríklad formou SMS alebo prostredníctvom služby Signal, WhatsApp a pod.

Pozn.: Väčšinu odporúčaní zvládne jednoducho a bez ďalších nákladov implementovať bežný používateľ výpočtovej techniky. Ak si nie ste istí, poraďte sa pred ich nasadením s odborne spôsobilou osobou, ktorá spravuje vaše informačné technológie.

V poslednej časti seriálu Bezpečne online sa budeme venovať bezpečnosti online strojových prekladačov. Viac nájdete na našom blogu alebo na stránke na Facebooku. 😉

 
Simona Pralovska
Simona Pralovska
Vendor manager

Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *