Kancel bez koša – začíname!

Simona Pralovska Ciferník10.12.2019 O Lexike Čas čítania: 2 min.
ekoprojekt Lexika
Čas čítania 2 min

Do tohto projektu sme s Evou išli s obrovskou motiváciou a nadšením. Hneď na začiatku úvodnej prednášky nás upozornili, že to nebudeme mať ľahké. Nedali sme sa však odradiť a s napätím sme čakali, čo si pre nás na prvom workshope pripravili.

Na to, aby sme zhrnuli všetko, čo sme sa naučili, nám jeden blog ani zďaleka nestačí. Pokúsime sa však uviesť niekoľko zaujímavých bodov. Začneme životným cyklom produktov.

Zíde z očí, zíde z mysle

Na začiatku je surovina alebo materiál. Nasleduje výroba, transport, distribúcia. Až v tejto fáze nastupujeme my, konzumenti, ktorí si nejakú vec kúpime alebo ju iným spôsobom nadobudneme. Istý čas ju používame, tešíme sa z nej a keď už je opotrebovaná alebo sa nám zunuje, jej životná púť sa z nášho pohľadu chýli ku koncu.

Uvedomujeme si, kde končí vec, ktorú vyhodíme do koša? Vhodením do kontajnera pre nás prestane existovať, avšak ona len tak z povrchu zemského nezmizne. Dokonca má pred sebou ešte pomerne dlhú cestu, kým sa ocitne na konečnej zastávke. V lepšom prípade sa daná vec zrecykluje. V horšom (zatiaľ, bohužiaľ, stále bežnejšom) prípade skončí v spaľovni alebo dokonca na skládke, kde pobudne ešte veľmi, veľmi dlho.

Viete, ako dlho trvá, kým sa rôzne materiály rozložia? Na časovej osi nižšie si môžete pozrieť, ako dlho trvá bežný proces rozkladu niektorých druhov materiálov (na skládke sú celkom iné podmienky).

časová os rozkladu rôznych druhov materálov

Tieto údaje doplníme o jeden ešte menej lichotivý: 1 Slovák za rok 2018 vyprodukoval v priemere 426 kg komunálneho odpadu (= odpad z domácnosti). To znamená 1,17 kg odpadu na osobu za deň. Čo je naozaj hrôzostrašné množstvo.

Najlepší je preto odpad, ktorý nikdy nevznikne. Ako sa k tomu dopracovať?

Takzvaných päť „R“

1. Refuse
Odmietnuť čo nepotrebujeme (napríklad igelitové tašky, letáky, a pod.).

2. Reduce
Zredukovať čo skutočne potrebujeme (štvrté čierne nohavice to asi nebudú).

3. Reuse
Znovu použiťopraviť, čiže zbaviť sa jednorazových vecí, snažiť sa pokazené opraviť a ak niečo naozaj nepotrebujeme, no je to stále použiteľné, môžeme to napríklad darovať niekomu, kto danú vec využije.

4. Recycle
Zrecyklovať, v prípade, ak sa danej veci nemôžeme zrieknuť, zredukovať, či ju znovu použiť/darovať.

5. Rot
Skompostovať zvyšok.

základná filozofia zero waste 5r

Cieľ je jasný!

Informácie sme počas workshopu nasávali ako taká špongia, aby sme ich následne mohli posunúť aj našim kolegom. Tu musíme dodať, že už po prvom workshope sme z ich strany vnímali zvedavosť a angažovanosť. Boli sme nadšené z toho, že sa nás sami začali pýtať a aktívne sa zaujímať o možnosti, ako sa zapojiť.

Na záver prvého workshopu sme dostali niekoľko úloh. Cieľ na nadchádzajúce dni bol teda jasný – zanalyzovať situáciu v Lexike a navrhnúť 3 eko výzvy, ktoré následne zavedieme u nás v kancelárii.

Aké výzvy sme si vybrali? Podarilo sa nám ich zrealizovať? Viac sa dozviete už čoskoro v ďalšom článku.

 
Simona Pralovska
Simona Pralovska
Vendor manager

Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃

Čítaj viacPáči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *