Preklad a lokalizácia obsahu pre marketing v zahraničí

Michal Kmeť Ciferník16.02.2018 Pre zákazníkov – Odborné preklady Čas čítania: 2 min.
Muž mieriaci mimo terču

Prekladatelia aj prekladateľské agentúry často opakujú, aké dôležité je nájsť si na akýkoľvek preklad profesionálneho prekladateľa. Rovnako dôležité je aj vedieť, kde a ako bude preklad použitý a o to viac, keď sa jedná o marketingové materiály, ktorými chcete osloviť masu potenciálnych zákazníkov na nových trhoch.

V takýchto prípadoch je potrebné zvážiť, či vám stačí preklad textu alebo je potrebná lokalizácia. O rozdiele medzi prekladom a lokalizáciou píšeme v tomto článku.

Pri takmer každom novom projekte preto s našimi zákazníkmi diskutujeme o tom, na aký účel sa chystajú preklad použiť, aby sme tomu upravili prekladateľský proces a najmä aby cieľový text priniesol zákazníkovi želaný efekt. V tomto príspevku vám ukážeme pár príkladov zo sveta reklamy, keď sa týmito radami zjavne niekto neriadil.

Nie je mist ako mist

Pred niekoľkými rokmi uviedla známa spoločnosť obchodujúca s vlasovými produktmi na trh kulmu na vlasy pod názvom „Mist Stick“. Produkt bol sám osebe úspešný a ako vždy v prípade úspešných produktov, aj tentokrát sa spoločnosť snažila uviesť ho na nové trhy. Jedným z nich bol nemecký trh, no nikto si neuvedomil, že slovo „mist“ v nemčine znamená hnoj. Prekvapivo sa nikto nehrnul do obchodov vyskúšať tento nový vlasový produkt.

Pozor na prsty

Ďalším zaujímavým príkladom je prípad reťazca s rýchlym občerstvením, ktorého špecialitou je vyprážané kura. Jeho slogan znie: „Také dobré, že si budete oblizovať prsty“. Keď spoločnosť rozšírila svoje pôsobisko do ďalekej Číny, zo sloganu vďaka prekladu vzniklo: „Odhryznite si prsty.“

Liek na nesmrteľnosť

Pri preklade do čínštiny sa zmenil aj slogan známej značky nápojov. Z pôvodného „[značka nápojov] – privedie vás k životu“ vzniklo „[značka nápojov] – aj vaši predkovia vstanú z hrobu.“ Táto reklama mala určite značný úspech u špiritistov...

Pred a po

Posledný príklad, ktorý uvedieme, je vlastne samostatnou kategóriou, keďže pri preklade reklám do arabčiny túto chybu zopakovalo viacero značiek. Špecifikom arabčiny (a mnohých ďalších jazykov) je, že sa v nej píše sprava doľava. Pri komplikovanejšej grafike teda treba zoradiť celé rozloženie textu a grafiky naopak.

Nanešťastie práve toto známa americká farmaceutická spoločnosť nevzala do úvahy, keď uvádzala svoj produkt na trh v Spojených arabských emirátoch. Reklama obsahovala obrázky pred užitím a po užití lieku. Pri prekladaní kampane sa však zmenila iba pozícia textu a na obrázky sa pozabudlo. V arabskej verzii boli teda vymenené popisy obrázkov: pred užitím lieku ste boli úplne zdravý a po ňom ste, naopak, ochoreli. Podobné prípady sa týkajú aj reklám na pracie prášky, v ktorých ostalo oblečenie po vypraní špinavé.

S ohľadom na tieto prípady opakujeme, že ak sa chcete vyhnúť podobným chybám pri uvádzaní svojho produktu na zahraničné trhy, je dôležité osloviť spoľahlivého prekladateľa alebo prekladateľskú spoločnosť. Vypočutím pripomienok vášho prekladateľa alebo prekladateľskej agentúry, i keď sa na prvý pohľad môžu zdať zbytočné, sa môžete vyhnúť nepríjemným a drahým prekvapeniam.

Zdroj: http://translation-blog.trustedtranslations.com/the-importance-of-localization-in-advertising-campaigns-2014-05-16.html

Michal Kmeť
Michal Kmeť
Managing director

S prekladateľským odvetvím som sa prvýkrát stretol v roku 1993, keď môj otec založil spoločnosť LEXIKA a ja som na bicykli roznášal texty na preklad našim prekladateľom. Vo firme som postupne prešiel takmer všetkými pozíciami. Štyri roky som pôsobil ako prezident Asociácie prekladateľských spoločností Slovenska, v súčasnosti som členom predsedníctva Európskej asociácie prekladateľských asociácií – EUATC. Aktívne sa zúčastňujem na odborných podujatiach v oblasti prekladateľského a lokalizačného odvetvia. Spolu s kolegami z Česka, Maďarska a Rakúska som spoluzakladal a organizujem konferenciu Meet Central Europe.

Čítaj viac

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *