Chystáte svadbu v zahraničí? Tieto dokumenty potrebujete!

Olena Micovčinová Ciferník17.05.2019 Pre zákazníkov – Úradné preklady Čas čítania: 2 min.
Novomanželia s balónmi cestujúci v aute

Svadba – jedna z najkrajších a najočakávanejších udalostí v živote každého z nás. So svadbou sa spájajú príjemné chvíle a spomienky, no aj povinnosti a vybavovačky, ktorým sa nevyhnete. Ich počet však môže rapídne stúpnuť, keď plánujete svadbu v zahraničí.

Svadba na pláži pri západe slnka a vôni kvetov znie naozaj romanticky a lákavo. No ak chystáte svadbu v zahraničí, je dôležité si vopred preveriť, čo všetko potrebujete, aby takáto svadba bola právoplatná a aby sa vôbec mohla uskutočniť. Poďme sa na to teda spoločne pozrieť.

Potrebujete úradný preklad sobášneho listu?

Pred svadbou

Pri organizovaní svadby v zahraničí platí, že čím sa viac pýtate, tým lepšie. Radšej si vopred zistite, aké dokumenty požaduje krajina, v ktorej sa plánujete zosobášiť a aké majú podmienky na uzavretie manželstva. Každá krajina si totiž môže stanoviť svoje vlastné pravidlá. Vo všeobecnosti však platí, že potrebujete najmä tieto doklady:

 • rodný list;
 • doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva;
 • doklad o štátnom občianstve (pas, občiansky preukaz);
 • kópie cestovných pasov snúbencov a svedkov;
 • oddávajúci list zo všetkých predošlých svadieb;
 • úmrtný list predchádzajúceho manžela/manželky;
 • rozsudky o rozvode všetkých predchádzajúcich manželstiev.

Ak je váš manžel(ka) cudzinec, v niektorých štátoch od vás môžu požadovať aj potvrdenie od imigračného úradu.

V závislosti od krajiny sobášu budete pre tieto dokumenty potrebovať tzv. vyššie overenie, teda apostiláciu alebo superlegalizáciu.

Následne musíte dať dokumenty úradne preložiť. Pri úradných prekladoch je potrebné si uvedomiť, že ide o fyzický zväzok, to znamená, že si poň musíte prísť osobne alebo vám ho môže prekladateľ či prekladateľská agentúra zaslať poštou. Na vybavenie úradného prekladu budete potrebovať originál dokumentu alebo jeho notársky overenú kópiu, ktorá sa následne spolu s prekladom zviaže.

Úradne preložené dokumenty je potrebné elektronicky zaslať na príslušný orgán minimálne mesiac pred svadbou. Napriek tomu odporúčame, aby ste si do batožiny pribalili aj ich sken alebo kópie pre prípad, že by orgány v zahraničí tvrdili, že ich nedostali. Na miesto sobáša by ste mali pricestovať najneskôr dva dni pred svadbou, aby ste sa stihli nahlásiť na príslušnom úrade a dohodnúť detaily svadby.

Niektoré orgány požadujú doložiť aj písomné vyjadrenie svedkov, že vám nič nebráni v uzatvorení manželstva. Ak na svadbe nebudú prítomní vaši „vlastní“ svedkovia, ale budú vám pridelení zahraničnou matrikou, nezabudnite si od nich vyžiadať osobné údaje. Je totiž len malá pravdepodobnosť, že ich ešte niekedy v živote uvidíte, no je možné, že slovenské matriky budú dodatočne potrebovať osobné údaje svedkov (meno, adresu, dátum narodenia).

Originál sobášneho listu vám v zahraničí vystavia približne do 2 – 3 pracovných dní. Aj ten musí byť overený apostilou.

Po svadbe

Po návrate späť na Slovensko budú vaše kroky opäť smerovať k notárovi pre kópiu sobášneho listu a do prekladateľskej agentúry, ktorá vám úradne preloží sobášny list do slovenčiny.

Tento úradný preklad potom odovzdáte na matrike v mieste vášho trvalého bydliska. Následne s vami spíšu zápis o uzavretí manželstva. Preto si nezabudnite zobrať OP, rodný list a príslušné dokumenty, ak ste už boli rozvedená(ý) alebo vdova (vdovec). Na sobášny list si počkáte najviac tri mesiace. Nakoniec si už len, milé dámy, nezabudnite vybaviť nový občiansky preukaz.

Svadba však nie je len o papierovačkách. Dôležité je najmä to, aby si ju budúci manželia užili. Kľúčom k úspechu sú plánovanie a celková organizácia svadby. Porozmýšľajte preto aj nad založením svadobného plánovača, ktorý vám bude slúžiť ako praktický návod, aby ste z prípravy svadby nemali zbytočný stres a zároveň si mohli splniť všetky vaše predstavy.

Objednajte si úradný preklad sobášneho listu online


Olena Micovčinová
Olena Micovčinová
Project manager

Po skončení vysokej školy som nemala jasnú predstavu, kam povedú moje ďalšie kroky. Vedela som však, že do práce chcem chodiť s radosťou a hlavne robiť to, čo ma bude baviť. V roku 2016 som nastúpila do LEXIKY a moje požiadavky na prácu sa naplnili. Pracujem na pozícii projektového manažéra a medzi moje každodenné povinnosti patrí spracovanie dopytov na bežné (neúradné) preklady, tlmočenia a výnimočne aj úradné preklady. Neustále som v kontakte s prekladateľmi, zákazníkmi a zahraničnými agentúrami, vďaka čomu je moja práca dynamická a zaujímavá.

Čítaj viac

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!
Diskusia k článku
 1. Vanesa píše:

  Dobry den rada bisom Vedela co vsetko potrebuje slovak ked sa chce zosobasit v cz ake dokumenty moze sa zosobasit ked nema trvali pobit v cz?

  1. LEXIKA píše:

   Dobrý deň, Vanesa,

   ak sa chcete zosobášiť v zahraničí vo všeobecnosti platí, že potrebujete:
   – rodný list;
   – doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva;
   – doklad o štátnom občianstve (pas, občiansky preukaz);
   – ak ste už boli vydatá, v tom prípade aj rozsudok o rozvode (príp. iné dokumenty).

   Trvalý pobyt v danej krajine nie je podmienkou pre sobáš.

   Najistejšie vždy je, zistiť si na príslušnom úrade, čo všetko potrebujú, požiadavky sa totiž môžu od úradu k úradu líšiť.

 2. Jana píše:

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som Slovenka a priateľ tiež Slovák, zobrať by sme sa ale chceli v Írsku. Obrad by sme chceli v Slovenskom jazyku. Aké sú možnosti? Je možné, aby nás zosobášil niekto zo slovenskej ambasády v Írsku? Alebo môže s nami vycestovať niekto zo slovenskej matriky? Ďakujem za odpoveď

  1. LEXIKA píše:

   Dobrý deň, Jana,

   zosobášiť sa môžete na zastupiteľskom úrade SR v Írsku. Je vhodné úrad kontaktovať vopred (odporúča sa 3 mesiace pred sobášom) a predložiť žiadosť o uzavretie manželstva. K samotnému sobášu budete potrebovať rodné listy a občianske preukazy. Presnejšie informácie Vám poskytnú na konkrétnom zastupiteľskom úrade.

   Viac informácií nájdete na tejto stránke: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/konzularne_sluzby-uzavretie_manzelstva

 3. Natalia píše:

  Dobrý deň,
  Ja som Slovenka a môj priateľ je rakúsky občan, no chceme sa vziať v Keni, odkiaľ on pôvodne pochádza.
  Stále rozmýšľam či niečo musíme ešte pred svadbou urobiť na Slovensku?
  A potom aký je postup a čo všetko budeme potrebovať keď chceme manželstvo registrovať aj na Slovensku. Môžete mi prosím Vás poradiť?
  Vopred ďakujem veľmi pekne.

  S pozdravom,

  Natalia A.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *