3 rady ako ušetriť pri objednávke úradného prekladu

Michal Kmeť Ciferník08.11.2012 Pre zákazníkov – Úradné preklady Čas čítania: 2 min.
Kalkulačka s mincami

Šetriť na kvalite sa nevypláca. Táto overená skúsenosť platí dvojnásobne pri úradných prekladoch, kde nesprávne preloženie slova alebo menšia kompetencia prekladateľa môžu spôsobiť veľké škody.
Na druhej strane - poznanie procesu prekladu a správne zadanie objednávky Vám pomôže pri optimálnom nastavení ceny. Prečítajte si naše 3 rady a uvidíte, ako postupovať:

 1. Počítanie prekladu - alebo „nie je strana ako (normo)strana”

Predpis, podľa ktorého sa účtujú úradné preklady, jasne hovorí o normostrane v rozsahu 1 800 znakov (vrátane medzier), čo je približne 250 slov, resp. jedna „riedko popísaná” strana formátu A4.

Informáciu o počte znakov si dokážete zobraziť priamo v programe MS Word. Spôsob ako vypočítať normostranu nájdete v tomto článku na našom blogu.

Odporúčame vám preto vopred si ujasniť, ako váš dodávateľ počíta rozsah prekladu, ako ho zaokrúhľuje, či vám náhodou 12,2 normostranový preklad neúčtuje ako 13,0 normostrán. Predídete tak nepríjemným prekvapeniam pri konečnom vyúčtovaní.

2. Preložený text si pri prevzatí vždy skontrolujte

Preklad robia ľudia a všetci poznáme, že „kto robí, robí občas aj chyby”.

Niekedy na vlastné chyby nestačíme a potrebujeme oči niekoho druhého na kontrolu vlastnej práce.

Preto skôr než preklad odošlete do zahraničia na úrad alebo predložíte vo verejnej súťaži, skontrolujte si, či sú čísla, mená a názvy firiem preložené/prepísané správne - toto sú oblasti, kde sa najčastejšie stávajú chyby.

Rýchlou kontrolou predídete možným problémom, ušetríte čas i peniaze, ale hlavne, budete mať pokoj na duši, že všetko je v poriadku.

3. Spravte si kópiu

Urobte si fotokópiu celého zväzku s prekladom (originálu, prekladu aj zadnej strany s pečiatkou prekladateľa). Váš preklad by mal úradný prekladateľ archivovať, takto však budete mať istotu, že aj keby sa tak nestalo, vaša kópia môže v budúcnosti ušetriť čas a peniaze.

Urobte si fotokópiu prekladu

Michal Kmeť
Michal Kmeť
Managing director

S prekladateľským odvetvím som sa prvýkrát stretol v roku 1993, keď môj otec založil spoločnosť LEXIKA a ja som na bicykli roznášal texty na preklad našim prekladateľom. Vo firme som postupne prešiel takmer všetkými pozíciami. Štyri roky som pôsobil ako prezident Asociácie prekladateľských spoločností Slovenska, v súčasnosti som členom predsedníctva Európskej asociácie prekladateľských asociácií – EUATC. Aktívne sa zúčastňujem na odborných podujatiach v oblasti prekladateľského a lokalizačného odvetvia. Spolu s kolegami z Česka, Maďarska a Rakúska som spoluzakladal a organizujem konferenciu Meet Central Europe.

Čítaj viac

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *