3 rady, ako ušetriť pri objednávke úradného prekladu

Lexika Ciferník08.11.2012 Pre zákazníkov
Kalkulačka s číslom 12,2

Šetriť na kvalite sa nevypláca. Táto overená skúsenosť platí dvojnásobne pri úradných prekladoch, kde nesprávne preloženie slova alebo menšia kompetencia prekladateľa môžu spôsobiť veľké škody.
Na druhej strane - poznanie procesu prekladu a správne zadanie objednávky Vám pomôže pri optimálnom nastavení ceny. Prečítajte si naše 3 rady a uvidíte, ako postupovať:

 1. Počítanie prekladu - alebo „Nie je strana ako (normo)strana...”

Predpis, podľa ktorého sa účtujú úradné preklady, jasne hovorí o normostrane v rozsahu 1 800 znakov (vrátane medzier), čo je približne 250 slov, resp. jedna „riedko popísaná” strana formátu A4.

Informáciu o počte znakov si dokážete zobraziť priamo v programe MS Word. Spôsob ako vypočítať normostranu nájdete v tomto článku na našom blogu.

Odporúčame vám preto vopred si ujasniť, ako váš dodávateľ počíta rozsah prekladu, ako ho zaokrúhľuje, či vám náhodou 12,2 normostranový preklad neúčtuje ako 13,0. Predídete tak nepríjemným prekvapeniam pri konečnom vyúčtovaní.

2. Preložený text si pri prevzatí vždy skontrolujte

Preklad robia ľudia a všetci poznáme, že kto „robí, robí občas aj chyby”.

Niekedy na vlastné chyby nestačíme a potrebujeme oči niekoho druhého na kontrolu vlastnej práce.

Preto predtým, než preklad odošlete do zahraničia na úrad či predložíte vo verejnej súťaži, prezrite si či sú čísla, mená, názvy firiem preložené/prepísané správne - toto sú oblasti, kde sa najčastejšie stávajú chyby.

Rýchlou kontrolou predídete možným problémom, ušetriť čas i peniaze ale hlavne, budete mať pokoj na duši, že všetko je v poriadku.

3. Spravte si kópiu

Urobte si fotokópiu celého zväzku s prekladom (originálu, prekladu aj zadnej strany s pečiatkou prekladateľa). Váš preklad by mal úradný prekladateľ archivovať, takto však budete mať istotu že aj keby sa tak nestalo, vaša kópia môže v budúcnosti ušetriť čas a peniaze.

Urobte si fotokópiu prekladu

 

Páči sa vám čo píšeme?
Povedzte to ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *